ایسنا/ کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین اعلام کرد، پکن از امروز (پنجشنبه) تمام فعالیت‌ها تحت "گفت‌وگوی اقتصادی استراتژیک چین – استرالیا" را به مدت "نامحدود" به حالت تعلیق درمی‌آورد. این تازه‌ترین عقب‌گرد در روابط دوجانبه است.

به گزارش رویترز، در بیانیه کوتاه کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین درباره این تصمیم آمده است: اخیراً برخی از مقامات دولت مشترک‌المنافع استرالیا مجموعه‌ای از اقدامات را برای برهم زدن مبادلات عادی و همکاری بین چین و استرالیا به دلیل ذهنیت جنگ سرد و تبعیض ایدئولوژیک آغاز کرده‌اند.
در بیانیه این کمیسیون به اقداماتی که موجب اتخاذ این تصمیم شده، اشاره‌ای نشده است. به دنبال انتشار این خبر، دلار استرالیا به شدت سقوط کرد. وزیر تجارت استرالیا هنوز به تصمیم چین واکنشی نداشته است.
روابط دوجانبه چین و استرالیا از سال ۲۰۱۸ به شدت تیره شده است، زمانی که استرالیا فعالیت شبکه ۵جی هوآوی چین را ممنوع کرد. روابط آنها در سال گذشته هم به دنبال درخواست استرالیا برای بررسی منشاء پاندمی کرونا دستخوش تحولات منفی شد و چین را به تقابل تجاری واداشت. 
آخرین نشست تحت این مکانیسم که چارچوبی برای همکاری اقتصادی به شمار می‌رفت، سال ۲۰۱۷ در پکن برگزار شد و وزیر تجارت استرالیا توافقی برای همکاری در پروژه‌های کمربند و جاده در کشورهای ثالث به امضا رساند. با این حال استرالیا از امضای توافق‌هایی برای مشارکت مستقیم در این ابتکارعمل چین در سیاست خارجی امتناع کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar