تسنيم/ سردرگمي در مورد انواع واکسن‌هاي موجود کرونا و کارآمدي آنها و همچنين ظهور انواع جديد ويروس کرونا باعث شده مقامات عربستان براي دومين سال تصميم به ممنوعيت ورود زائرين خارجي براي انجام مراسم حج بگيرند.

به نقل از عرب ويکلي، به دنبال افزايش موارد ابتلا به کرونا در سراسر جهان و نگراني در مورد ظهور انواع جديد اين ويروس ،عربستان قصد دارد براي دومين سال پياپي مانع ورود زائران خارجي جهت انجام مناسک حج واجب شود.

به اين ترتيب مراسم حج واجب محدود خواهد شد به شهروندان عربستان که يا در برابر کرونا واکسينه شده‌اند يا حداقل شش ماه قبل از آغاز مراسم از بيماري کوويد 19 بهبود يافته‌اند.

طبق گفته منابع آگاه، در حالي که مذاکرات در مورد اين ممنوعيت احتمالي پايان يافته ولي هنوز تصميم نهايي گرفته نشده است.

قبل از اعمال محدوديت‌هاي جهاني در نتيجه همه‌گيري ويروس کرونا، سالانه 2.5 ميليون زائر طي مراسم‌هاي حج واجب و عمره از مکه و مدينه بازديد مي‌کردند که حدود 12 ميليارد دلار براي عربستان درآمد داشت.

محمد بن سلمان وليعهد عربستان طبق برنامه اصلاح اقتصادي خود، اميدوار بود تعداد زائران حج عمره و واجب را تا 2020 به ترتيب به 15 و 5 ميليون نفر برساند و تا 2030 تعداد زائران عمره به 30 ميليون نفر برسند. وي قصد داشت 50 ميليارد ريال (13.32 ميليارد دلار) فقط از طريق مراسم حج تا 2030 درآمد داشته باشد.

طبق گفته منابع، مقامات عربستان طرح هاي اوليه خود براي ميزباني زائران خارجي را لغو کرده و فقط به زائران داخلي با شرايطي که گفته شد اجازه انجام مراسم را خواهند داد. سن زائران هم محدوديت‌هايي خواهد داشت.

به نظر مي رسد سردرگمي در مورد انواع واکسن‌هاي موجود و کارآمدي آنها و همچنين ظهور انواع جديد ويروس کرونا باعث اين تصميم مقامات عربستان شده است.

عربستان در سال گذشته براي اولين بار در تاريخ مانع ورود زائران خارجي براي انجام مراسم حج شد و اين مراسم را محدود به شهروندان عربستان کرد.

موارد ابتلا به کرونا در 35 کشور جهان روند صعودي دارد. هند بيشترين آمار روزانه مرگ ناشي از اين ويروس را دارد و يک نفر از هر چهار نفري که در سراسر جهان از اين ويروس از دنيا مي‌روند، هندي هستند.

عربستان در ماه فوريه ورود از 20 کشور دنيا را به استثناي ديپلمات‌ها، شهروندان عربستان، کادر درمان و خانواده‌هايشان ممنوع کرد تا مانع گسترش بيشتر ويروس کرونا شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar