فارس/ رئيس جمهور جمهوري آذربايجان با انتقاد از دخالت‌هاي کانادا و فرانسه در امور داخلي باکو توصيه کرد که سياستمداران اين کشورها مشکلات داخلي خود را حل کنند.

به گزارش خبرگزاري «نيوز آرمنيا» «الهام علي‌اف» رئيس جمهور جمهوري آذربايجان در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني اين کشور با انتقاد از دخالت‌هاي کانادا و فرانسه گفت: «بعضي اوقات کشورهايي که در گوشه ديگر جهان هستند اظهاراتي را در رابطه با درگيري قره باغ يا روندي که درجمهوري آذربايجان در حال انجام است، بيان مي‌کنند که غيرقابل قبول است. مي‌توانم کانادا را به عنوان نمونه بياورم. اخيرا مطلع شديم که وزارت امور خارجه کانادا بيانيه‌اي در مورد جمهوري آذربايجان و امور داخلي ما صادر کرده است. با چه حقي؟ چه کسي به آن حق داده است؟ آيا اين کشور ابرقدرت است و ما نمي‌دانستيم؟ شايد هم دومين ابرقدرت جهان است؟ لوکزامبورگ، ابرقدرت دوم ظاهر شده و ما از آن آگاهي نداشتيم؟ به امور خودتان بپردازيد.»
وي ادامه داد: «من اظهارات وزارت خارجه فرانسه را تکذيب مي‌کنم. ما بارها خواسته‌هاي خود را به طرف فرانسوي ابراز کرده ايم که در امور ما دخالت نکنند. برويد و به امور خود بپردازيد! نماينده سناي فرانسه وارد ايروان مي‌شود و اعلام مي‌کند که سناي فرانسه قره باغ کوهستاني را به رسميت مي‌شناسد. هنگامي که ما در اين مورد شکايت مي‌کنيم، به ما گفته مي‌شود که توجه نکنيد، اين يک نهاد قانونگذار است و منعکس کننده نظرات دولت فرانسه نيست. آيا وزارت امور خارجه فرانسه نيز منعکس کننده مواضع دولت است؟ اين بيانيه‌ها چيست؟ برويد و به امور خودتان بپردازيد.»
علي اف درباره واکنش جامعه جهاني نسبت به «پارک غنائم جنگي» که اخيراً در باکو افتتاح شد، گفت: «لاک پشت‌هاي سران کشته شده جنبش ملي الجزاير در موزه‌هاي فرانسه به نمايش گذاشته شده است. خود را در آينه نگاه کنيد. چند بار بايد اين حرف را بزنم؟ من بايد به روزنامه نگاران و سياستمداران خارجي بگويم که سکوت کنيد و به امور خودتان بپردازيد. آنها نيز دچار مشکل شده‌اند. آنها در مشکلات خود غوطه ورند و هزاران مشکل دارند.»
در جريان نبرد باکو ايروان، کشورهاي ياد شده از ارمنستان حمايت کردند.  جمهوري آذربايجان اخيرت در اعتراض به مصوبه سناي فرانسه  سفير اين کشور را احضار و اعتراض باکو به پاريس را  ابلاغ کرد.
وزارت خارجه جمهوري آذربايجان اخيرا با صدور بيانيه‌اي به وزراي  خارجه فرانسه و کانادا هشدار داد که ادامه رويکرد مغرضانه، به اعتماد دو طرف آسيب جدي وارد ميکند. کانادا و فرانسه از باکو خواسته بودند همه‌ اسراي جنگي ارمنستان  را آزاد کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar