تسنیم/ وضعیت کرونا در هند تا شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد و اثرات اقتصادی این ویروس بر زندگی مردم به یکی از نگرانی‌های اصلی هندی‌ها تبدیل شده است.

هند امروز (شنبه) تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور را نزدیک به 4 هزار نفر اعلام کرده و سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به وخامت اوضاع ناشی از این ویروس در سال دوم نسبت به سال قبل هشدار داده است.

طی 24 ساعت گذشته 326098 مورد جدید مبتلا به کرونا در هند تایید شد که بدین ترتیب تعداد کل مبتلایان در دومین کشور پرجمعیت دنیا را به 24.37 میلیون رساند. تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا نی در یک روز گذشته 3890 مورد اعلام شد.

با اینحال کارشناسان بهداشتی همچنان هشدار داده‌اند که افزایش کم تعداد مبتلایان احتمالا به دلیل کاهش شدید تست های انجام شده بوده است.

رئیس سازمان بهداشت جهانی در ژنو اعلام کرد که دومین سال کرونا در دنیا قرار است مرگبار تر از سال قبل باشد و وضعیت هند به یک نگرانی عمده تبدیل شده است.

اظهارات تدروس آدانوم گبریسوس در یک جلسه آنلاین در روز جمعه پس از آن مطرح شد که ناریندرا مودی، نخست وزیر هند نسبت به گسترش شدید این ویروس در سراسر هند هشدار داد.

طبق آمار وزارت بهداشت هند در هفته گذشته 1.7 میلیون مبتلای جدید کرونایی در این کشور شناسایی شد و بیش از 20 هزار نفر نیز جان خود را به دلیل ابتلا به این ویروس از دست دادند.

کشورهای غربی نیز همچنان وعده ارسال کمک به هند را می دهند اما شرایط به نحوی است که دورنمای روشنی برای وضعیت حال حاضر نمی توان متصور بود. بوریس جانسون، نخست وزر بریتانیا اعلام کرده که کشورش برنامه واکسیناسیون شهروندانش را تسریع خواهد کرد و سعی دارد که هرچه سریعتر با کنترل گونه هندی این ویروس اقتصاد بریتانیا را دوباره در مسیر حرکت قرار دهد.

البته در جلسه دولت هند نیز پیشنهاد افزایش فاصله بین تزریق اولین و دومین دوز واکسن آسترازنکا از 6 تا 8 هفته به 12 تا 16 هفته مورد موافقت قرار گرفت.

اخبار خوبی نیز از برخی مناطق هند مخابره شده است. به عنوان مثال در ایالتهایی که در ابتدا شاهد افزایش مبتلایان بوده‌اند، مانند ایالت ماهاراشترا و دهلی، پس از اعمال شدیدترین تدابیر کنترلی و قرنطینه موارد ابتلا به طور مستمر درحال کاهش است.

موارد ابتلا در ایالت گوجرات ( وطن نخست وزیر هند) نیز پس از چهار هفته به زیر 10 هزار مورد کاهش یافته اما کارشناسان بهداشتی هشدار داده اند که هرگونه بی توجهی و سستی در اعمال سیاستهای کنترلی تا زمان بازگشت به آمار در اواسط فوریه باعث بروز فاجعه ای دیگر خواهد شد.

اما بحران کرونا در هند نیز مانند نقاط دیگر دنیا باعث تاثیر منفی شدید بر اقتصاد شده است. باتوجه به جمعیت بالای این کشور و تعداد بالای جمعیتی که در شرایط نه چندان مناسب اقتصادی به سر میبرند، کرونا فاجعه ای دیگر برای آنهاست.

آشوک خونداره، سبزی فروشد 29 ساله در شهر پونه یکی از این افراد است که مجبور شده برای درمان خواهر خود پول قرض کند. اما دو هفته پس از ابتلای خواهرش به کرونا در یک بیمارستان خصوصی درگذشت. وی درحالیکه باید با غم از دست دادن خواهر خود کنار بیاید از سوی دیگر مجبور به پرداخت هزینه های  کمرشکن مرگ او نیز هست. این داستانی است که در بسیاری از نقاط هند تکرار می شود و شاید هنوز به آن پرداخته نشده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar