میزان/ بر اساس برآورد‌های مختلف هزینه استفاده از هر موشک گنبد آهنین برای رژیم صهیونیستی بین ۵۰ تا ۸۰ هزار دلار است.

هزینه نظامی رژیم صهیونیستی در جنگ غزه چقدر برای اقتصاد این رژیم تمام می‎شود؟ برای پاسخ به این سوال، جنبه‌های مختلفی باید مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش «جروزالم پست»، نخست، جنبه نظامی؛ هزاران موشک گنبد آهنین به سمت موشک‌های ورودی حماس شلیک شده است که بر اساس برآورد‌های مختلف، هزینه هر موشک گنبد آهنین به ۵۰ تا ۸۰ هزار دلار می‎رسد.

همچنین تصمیم ارتش اسرائیل برای فراخوان ۷ هزار نیروی نظامی ذخیره که حقوق آن‌ها باید توسط مرکز بیمه این رژیم پرداخت شود و همچنین صد‌ها حمله نیروی هوایی توسط ارتش این رژیم هزینه‌های قابل توجهی دارد؛ این اعداد به طور مداوم در حال افزایش هستند.

در همین حال، طبق تحلیلی که توسط انجمن اقتصاد اتحادیه تولیدکنندگان رژیم صهیونیستی انجام شده است، هزینه بخش خصوصی این رژیم در حدود ۵۶ میلیون دلار در روز است.

این انجمن تخمین زده که هزینه نیروی انسانی سه روز نخست جنگ برای رژیم صهیونیستی حدود بیش از ۱۶۷ میلیون دلار بوده است.

این تحقیق به خسارت فعالیت‌های مشاغل و کارخانه‌های صنعتی مطابق با دستورالعمل‌های فرماندهی این رژیم اشاره داشت که طبق آن در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ می‌، هیچ کسب و کاری به طور کامل در مناطق جنوبی و مرکزی اراضی اشغالی فعالیت نکرده است.

این تخمین براساس هزینه یک روز کاری است؛ با این فرض که حدود ۳۵ درصد از شاغلان رژیم صهیونیستی در منطقه جنوب، و همچنین حدود ۱۰ درصد در منطقه مرکزی اراضی اشغالی، به محل کار نرفته‎اند.

این انجمن، می‎گوید در این برآورد، خسارات مالی ناشی از خسارت مستقیم به کارخانه‎ها، خسارت به سودآوری یا خسارت غیرمستقیم مانند آسیب رساندن به شهرت نزد مشتریان خارجی، لغو معاملات، عدم رعایت برنامه‌ها و سایر عوامل در نظر گرفته نشده است؛ وقتی این جنبه‌ها مورد بررسی قرار بگیرد، هزینه کل بخش تجارت بسیار بیشتر خواهد بود.

نهایتا هزاران خانه، وسیله نقلیه و املاک خصوصی در حال حاضر در این جنگ آسیب دیدند و مشخص نیست که این درگیری‌ها تا چه زمانی به طول خواهد انجامید.

هزینه این خسارت تاکنون صد‌ها میلیون دلار تخمین زده شده است، اما پایان آن مشخص نیست.

درگیری‌های نظامی فعلی این رژیم پس از یک سالی انجام می‌شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، دولت‌های سراسر جهان مجبور به افزایش هزینه‌های رفاهی و افزایش سطح رکورد بدهی شدند.

سرانه تولید ناخالص داخلی رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۰ میلادی ۴.۳ درصد کاهش یافت و در همین حال هزینه‌های کابینه این رژیم ۲۲.۵ درصد افزایش یافته و همچنین درآمد‌های ناشی از مالیات نیز با کاهش روبرو شده است.

وضعیت اقتصادی این رژیم شکننده است و بسیاری از بخش‌ها هنوز در مقابل شوک‌های ناشی از درگیری‌ها بسیار آسیب پذیر هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar