باشگاه خبرنگاران/ قرار است ۲۵ هزار نيروي دريايي آمريکا در ۱۷ منطقه مختلف بزرگترين رزمايش دريايي تاريخي اين کشور را برگزار کنند.
 
به نقل از پايگاه خبري ميليتري، ده‌ها هزار ملوان و تفنگدار دريايي آمريکا قرار است به منظور آزمايش نحوه برخورد‌هاي احتمالي با چين و روسيه در بزرگترين رزمايش دريايي اين کشور حضور داشته باشند.

در اين رزمايش که قرار است اواخر تابستان امسال برگزار شود ناو‌هاي هواپيمابر، زيردريايي‌هاي پيشرفته، هواپيما‌هاي نظامي، شناور‌هاي بدون سرنشين و ۲۵ هزار نيرو‌هاي دريايي حضور دارند. اين رزمايش قرار است در ۱۷ منطقه مختلف برگزار شود و تفنگداران و ملوانان آمريکايي از آفريقا، اروپا و اقيانوس آرام به آن مي‌پيوندند.

کريستوفر گرادي، فرمانده نيروي دريايي آمريکا گفت: اين رزمايش فراتر از آموزش است و قرار است توان نظامي تمام واحد‌هاي دريانوردي از جمله پيشرفته‌ترين تجهيزات و سيستم‌هاي دريايي در آن آزموده شود.

وي در ادامه افزود: اين رزمايش نخستين مورد در نوع خود است و قرار است ادامه دار باشد.

اين مقام نظامي آمريکايي همچنين تصريح کرد: از آنجايي که در سال‌هاي اخير خطر استراتژيک چين و روسيه براي نيرو‌هاي مستقر آمريکايي در منطقه افزايش يافته لزوم سازمان دهي چنين رزمايش‌هايي به منظور نمايش توانايي‌هاي آمريکا در حوزه دريايي بيش از پيش اهميت مي‌يابد.

کريستوفر گرادي اضافه کرد: رقباي منطقه‌اي ما بايد بدانند آمريکا نه تنها در نبرد زميني که در نبرد‌هاي دريايي و پيشرفته هم آمادگي کامل دارد.

مايک گيلداي، فرمانده عمليات نيروي دريايي ارتش آمريکا هم اين رزمايش را بزرگترين و پيچيده‌ترين رويداد نظامي آمريکا در دريا عنوان کرد و گفت: تنش‌هاي نظامي در منطقه با توجه به گسترش روابط چين و روسيه وارد مرحله جديدي شده و آمريکا با برگزاري اين رزمايش آمادگي خود در زمينه‌هاي مختلف را به نمايش خواهد گذاشت.

به گفته مقامات نظامي آمريکايي، قرار است سناريو‌هاي احتمالي در برخورد با چين از جمله عمليات ساحلي، فرماندهي و کنترل نيرو‌هاي دريايي در منطقه مورد مناقشه در اين رزمايش مورد آزمايش قرار گيرد.

در سال‌هاي اخير همکاري نزديک چين و روسيه در زمينه‌هاي مختلف از جمله گسترش تسليحات نظامي مقامات آمريکايي را نگران کرده است. در هفته‌هاي گذشته روسيه اعلام کرده قرار است بزرگترين همکاري در زمينه هسته‌اي را با چين آغاز کند. براساس سند امنيت ملي آمريکا، ظهور چين به عنوان يک قدرت جهاني بزرگترين چالش امنيتي براي اين کشور محسوب مي شود. 

براساس مکتب رئاليسم تهاجمي، آمريکا به عنوان هژمون نيمکره غربي بايد مانع از ظهور قدرت هاي هم تراز خود در مناطق ديگر جهان شود. چين هم اکنون در حال تبديل شدن به قدرت هژمون در شرق آسيا است و اين موضوع باعث افزايش نگراني ها در ميان انديشمندان و استراتژيست هاي امريکايي شده است. جان مرشايمر، سردمدار رئاليسم تهاجمي و استاد روابط بين الملل دانشگاه شيکاگو بر اين باور است ظهور چين به صورت صلح آميز نخواهد بود و در نهايت تقابل ميان آمريکا و اين کشور به وقوع خواهد پيوست. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar