ایسنا/ منابع مصری مطلع اعلام کردند که قاهره درصدد دستیابی به توافقی در پرونده تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی است و برای تشویق حماس تسهیلات و کمک‌هایی به این جنبش ارائه خواهد داد.

العربی الجدید اعلام کرد؛ گزارش‌ها حاکی از آن است که مصر مصمم به دستیابی به توافق بر سر تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی است و انتظار می‌رود که طی روزهای آینده پیشنهادی را در این زمینه ارائه بکند.
در همین راستا، منابع مصری مطلع از پرونده میانجیگری مصر میان حماس و رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با العربی الجدید گفتند که نخستین و مهم‌ترین پرونده که مصر در رابطه با اوضاع فلسطین درباره آن تصمیم گیری خواهد کرد، پرونده تبادل اسرا است.
طبق گفته این منابع، مصر درخواست‌هایی از سوی دولت آمریکا برای تسریع در روند اتمام پرونده تبادل اسرا و در اولویت قرار دادن آن دریافت کرده است و در همین راستا، قاهره مجموعه تسهیلات و کمک‌هایی به نوار غزه به عنوان محرک برای جنبش حماس خواهد داد تا تبادل اسرا به پایان برسد.
این منابع همچنین افزودند که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر خود به شخصه این پرونده را پیگیری می‌کند و این پرونده به عنوان آزمونی از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای همتای مصری وی در نظر گرفته شده است.
منابع مذکور در ادامه تصریح کردند که سیسی برای جلب رضایت رهبران حماس به تبادل اسرا دستور داده است که مطالبات حماس در خصوص تسهیلات برای اهالی غزه پاسخ داده شود. همچنین تغییراتی در مطالبات گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در زمینه تبادل اسرا رخ داده و رهبران این گردان‌ها خواستار لزوم دستیابی به توافقی با مصر بر سر دریافت نیازهای خاص مربوط به گروه‌های مقاومت فلسطین برای بازسازی زیرساخت‌های فعالیت‌های گروه‌های مقاومت شده‌اند.
این منابع همچنین تصریح کردند: گردان‌های عزالدین قسام درخواست یا شرطی خاص را برای مصر به عنوان میانجیگر مطرح کرده‌اند و خواستار دریافت مصالح ساختمانی جدای از آنچه غزه برای بازسازی دریافت می‌کند، شده‌ است.
طبق گفته منابع مذکور، گردان‌های قسام همچنین خواستار دریافت امکانات غیرنظامی هستند که طی جنگ اخیر امکان ورود آن به غزه برای جلوگیری از قدرت گیری گروه‌های مقاومت وجود نداشت.
منابع مصری ادامه دادند که "قاهره هنوز هیچ مخالفتی با این درخواست نکرده است. پیشرفت خوبی در روند مذاکرات صورت گرفته و حماس توانسته دیدگاه خود مبنی بر جدایی بین مذاکرات برای تبادل اسرا و بازسازی غزه را به کرسی بنشاند."

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar