ایسنا/ رئیس کمیته تبادل اسرای جنبش انصارالله یمن در سخنانی از پیشنهاد این جنبش برای تبادل اسرا با ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی و امارات خبر داد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، عبد القادر المرتضی، رئیس کمیته تبادل اسرای جنبش انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد که این جنبش پیشنهادی را برای آزاد کردن اسرای سودانی در مقابل آزادی اسرای یمنی نزد عربستان و امارات ارائه کرده است.

وی افزود: ما این پیشنهاد را به سازمان ملل اعلام کردیم اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم. سعودی‌ها در هر معامله‌ای شرط می‌کنند که زندانیان آنها بیشترین سهم را داشته باشند.

المرتضی بر آمادگی انصارالله برای تبادل اسرای فراگیر با دولت مستعفی یمن و آزاد کردن فرماندهان بلند پایه این دولت تاکید کرد و گفت: طرف دیگر اگر اصرار بر آزادی اسیرانش و بستن این پرونده دارد باید پاسخ مثبت به طرح فعلی دهد.

رئیس هیئت مذاکره کننده انصارالله در ادامه گفت که رئیس هیئت مذاکره کننده دولت مستعفی در آخرین دور از مذاکرات در امان پایتخت اردن هیچ توجهی به آزادی ناصر منصور هادی، برادر رئیس جمهوری مستعفی یمن نکرد و تمرکز وی بر محمد قحطان از رهبران حزب اصلاح بود.

وی همچنین عربستان سعودی را به جلوگیری از تبادل اسرا میان انصارالله و دولت مستعفی متهم کرد و افزود: اتاق عملیات دشمن (عربستان) دستور داده است که هیچگونه تبادل اسرای داخلی انجام نشود؛ چراکه اسرای زیادی از دو طرف آزاد خواهند شد.

المرتضی با انتقاد از عملکرد سازمان ملل در این پرونده تاکید کرد: نقش سازمان ملل در دورهای اخیر به طور قابل توجهی تضعیف شده است و این سازمان نتوانست طرف مقابل را به اجرای آنچه توافق شده است موظف کند.

وی تصریح کرد: سازمان ملل به پرونده تبادل اسرا به عنوان پرونده ثانویه نگاه می‌کند. با نبود نقش بین‌المللی در پرونده اسرا، ما بر آمادگی خود برای انجام یک معامله گسترده محلی که شامل محمود الصبیحی، ناصر منصور هادی و دیگر فرماندهان طرف دیگر باشد، تأکید می‌کنیم.

این مقام یمنی ادامه داد: میانجیگری محلی تا بدین لحظه منجر به آزادی ۹۰۰۰ اسیر از دو طرف شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar