تسنیم/ وزیر خارجه مصر برای اولین بار طی ۸ سال گذشته وارد دوحه شد تا پیام رئیس جمهور کشورش را به امیر قطر تحویل دهد.

به نقل از روزنامه الاهرام چاپ قاهره، وزیر خارجه مصر عصر یکشنبه ( دیروز) فرودگاه قاهره را به مقصد قطر ترک کرد تا درباره گسترش روابط  دوجانبه ، تحولات جهان عرب و بحران سدالنهضه با مقامات دوحه گفت‌وگو کند.

سامح شکری حامل نامه‌ای از رئیس جمهور مصر برای شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی  امیر قطر است که محتوای آن،  به تحولات مثبت در مناسبات قاهره – دوحه و توسعه آن پرداخته شده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه مصر،  در جریان سفر سامح شکری به دوحه او در نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب که فردا سه شنبه در دوحه برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد و طی آن درباره وضعیت کنونی جهان و بحران سدالنهضه صبحت خواهد کرد.

قرار است در سفر وزیر خارجه مصر به قطر او با معاون نخست وزیر این کشور و همتای قطری خود درباره جدیدترین تحولات غرب آسیا، خلیج فارس و گسترش روابط  دوجانبه به گفت‌وگو بنشیند.

سامح شکری پیش از سفر به دوحه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار داشت:  انتظار می‌رود از هفته آینده شاهد توسعه روابط مصر و قطر باشیم.

تنش در روابط مصر و قطر از تابستان سال 2013 با مخالفت دوحه با سرنگونی دولت اخوانی محمد مرسی شروع شد و این تنش ادامه یافت تا اینکه عربستان با همکاری مصر، امارات و بحرین در سال 2017  قطر را تحریم کردند که به دنبال آن،  مناسبات دوحه با این کشورها قطع شد.

شورای همکاری خلیج فارس در نشستی که در 5 نوامبر 2020 در شهر « العلا» عربستان برگزار شد با لغو تحریم قطر و از سرگیری مناسبات با این کشور موافقت کرد.

به دنبال برگزاری نشست العلا ، قطر و کشورهای تحریم کننده دوحه گام‌هایی را برای بازگشت مناسبات دوجانبه به حالت قبل برداشته‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar