تسنیم/ منابع خبری از سفر غیرمنتظره یک مقام ارشد امنیتی لبنان به سوریه خبر دادند.

به نقل از خبرگزاری رسمی لبنان، منابع خبر دادند که امروز یک مقام عالی رتبه امنیتی لبنانی در سفری غیر منتظره به دمشق پایتخت سوریه رفته و درحالی که حامل یک پیام سیاسی برای این کشور بود با مقامات سوریه دیدار کرد.

منابع خبری در این زمینه اعلام کردند که «طونی صلیبا»، رئیس دستگاه امنیت دولت لبنان به شکل ناگهانی به سوریه سفر کرده و قرار است بعد از برگزاری چندین جلسه امنیتی با مقامات سوریه درباره چند مسئله حساس همین امروز به لبنان برگردد. پرونده قاچاق و کنترل مرزها و ضرورت پایان دادن به قاچاق مواد مخدر از جمله قرص‌های کپتاگون از طریق مرزهای دو کشور و همچنین پرونده کارخانه‌های تولید غلات از جمله موضوعاتی است که این مقام امنیتی لبنان در دیدار با مسئولان سوری به آن می پردازد.

منابع آگاه همچنین گزارش دادند که احتمالا یک پیام سیاسی مربوط به تحولات فعلی و به ویژه پرونده آوارگان سوریه در لبنان را برای مقامات سوری برده است.

این سفر مقام امنیتی لبنان به سوریه در حالی صورت می‌گیرد که لبنان در تلاش برای کنترل مرزهای خود جهت جلوگیری از قاچاق کالا و نیز مبارزه با تولید و صادرات مواد مخدر به ویژه پس از بحران اخیری که میان بیروت و ریاض درباره این مسئله به وجود آمد، است.

همچنین منابع لبنانی از سفر یک هیئت پارلمانی از این کشور به سوریه طی روزهای گذشته خبر دادند. هیئت لبنانی که به‌ ریاست «علی حسن خلیل»، معاون نبیه بری وارد دمشق شد نشست‌های متعددی با مقامات سوری از جمله «فیصل المقداد» وزیر خارجه این کشور برگزار کردند و عمده بحث آنها متمرکز بر پرونده اقتصادی لبنان و سوریه بود و صحبت‌هایی درباره بازگشایی مرزها صورت گرفت.

لبنان به علت بحران اقتصادی خود اعلام کرده که در نظر دارد آوارگان سوری ساکن لبنان را به کشورشان بازگرداند.

طبق گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شمار آوارگان سوریه‌ای در لبنان براساس آمارهای رسمی بیش از 1.5 میلیون تن اعلام شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar