فارس/ منابع خبری مدعی شده‌اند جمع‌بندی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا این است که دولت افغانستان ممکن است ظرف ۶ ماه بعد از خروج آمریکا از این کشور سقوط کند.

به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژ‌ورنال منابع مطلع مدعی شده‌اند جامعه اطلاعاتی آمریکا در این ارزیابی که هفته گذشته انجام شده برآوردهای قبلی خود را که خوش‌بینانه‌تر بودند با توجه به پیشروی گروه طالبان در شمال افغانستان اصلاح کرده‌اند.

این ارزیابی که روزنامه وال‌‌استریت‌ژورنال مدعی است پیشتر گزارش نشده با تحلیل‌های ارتش آمریکا همخوانی بیشتری دارد.

ارتش آمریکا تا به حال بیش از نیمی از ۳۵۰۰ نظامی مستقر در افغانستان و بخشی از تجهیزاتش را از این کشور خارج کرده و قرار است تا ۱۱ سپتامبر فرایند خروج آمریکایی‌ها تکمیل شود.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته کارشناسان دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا سابقاً معتقد بودند دولت «اشرف غنی»، رئیس‌جمهور افغانستان دست‌کم تا ۲ سال بعد از خروج آمریکا دوام خواهد آورد.

اما مقام‌های آمریکایی اکنون به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند جدیدترین دیدگاه تحلیلگران اطلاعاتی و مقام‌های نظامی آمریکا این است که دولت افغانستان و پایتخت این کشور، کابل، ممکن است بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد از خروج نیروهای آمریکا سقوط کنند.

بعضی از دیگر مقام‌های غربی معتقدند سقوط دولت ممکن است ظرف ۳ ماه بعد از تکمیل خروج آمریکا اتفاق بیفتد.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشته این ارزیابی جدید موجب احساس اضطرار میان مقام‌های نظامی آمریکا شده تا برنامه‌هایی را برای تخلیه پرسنل آمریکایی در کابل در صورت وخیم شدن اوضاع تدارک ببینند.

طبق گزارش وال‌استریت‌ژورنال، مقام‌های کاخ سفید با توجه به پیشروی‌های طالبان از ارتش خواسته‌اند سرعت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را کاهش دهند.

با وجود این، «جان کربی»، سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه گفت که کاخ سفید برنامه‌ای برای به عقب انداختن طرح «جو بایدن» برای تکمیل خروج از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر ندارد.

مقام‌های پنتاگون درباره گزارش وال‌استریت‌ژورنال اظهارنظر نکرده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar