مهر/ واشنگتن و متحدانش در راستاي سياست تنش و تقابل با روسيه، از امروز دوشنبه، رزمايشي مشترک را در درياي سياه آغاز کردند.

به نقل از دويچه وله، بزرگترين رزمايش مشترک آمريکا و متحدان اين کشور تحت عنوان «نسيم دريا» (Sea Breeze) در حالي در درياي سياه آغاز مي شود که از ورود غيرقانوني ناوشکن انگليسي به آب هاي سرزميني روسيه و شليک هشدار آميز اين کشور، بيش از چند روز نمي گذرد.

عليرغم انتقادات و هشدارهايي که از جانب روسيه نسبت به برگزاري اين رزمايش مطرح شده بود؛ از امروز، مجموع ۳۲ کشور از جمله اعضاي ناتو، اين رزمايش را در آب هاي درياي سياه آغاز کردند.

آمريکا و اوکراين در رأس رزمايش نسيم دريا هستند که طبق زمانبندي اعلام شده توسط ارتش آمريکا، قرار است دو هفته به طول بينجامد.

به گزارش مهر، وزارت امور خارجه روسيه پيشتر گفته بود که رزمايش مشترک اوکراين و ناتو تحريکي در جهت ايجاد بي ثباتي مداوم در امتداد مرزهاي روسيه است.

«ماريا زاخارووا» سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه گفته بود: «ما به خوبي متوجه هستيم که اين رزمايش ها دو هدف جهاني را دنبال مي کنند. اولين هدف، برقراري بي ثباتي بدون پايان در امتداد مرزهاي روسيه است. هدف دوم اين است که انواع مختلف تجهيزات و ادوات نظامي را به مناطق سرزميني اوکراين انتقال دهند و بگذارند همانجا بمانند».

تحرکات ناتو در مرزهاي روسيه در اروپاي شرقي علي الخصوص به بهانه برگزاري رزمايش هاي مشترک با اوکراين افزايش چشمگيري داشته است. اخيراً يک فروند ناوچه گشت ساحلي روسي به سوي ناوشکن انگليسي «ديفندر» به دليل نقض حريم دريايي روسيه در نزديکي دماغه «فيولنت» در درياي سياه، تيراندازي کرد. يک فروند شکاري سوخو «۲۴ ام» روسيه نيز به اين ناوشکن انگليسي به صورت هشدار آميز تيراندازي و مسير حرکت آن را بمباران کرد.

وزارت دفاع روسيه نيز حدود يک ماه پيش در بيانيه اي اعلام کرده بود که ارتش اين کشور از نزديک رزمايش دريايي اوکراين و آمريکا را رصد خواهد کرد و در صورت لزوم براي محافظت از امنيت ملي خود واکنش نشان خواهد داد. همچنين در واکنش به اين قبيل اقدامات حدود ۲۰ تشکيلات و واحد نظامي جديد در منطقه نظامي غربي تا پايان سال ۲۰۲۱ ايجاد خواهد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar