ايسنا/ آمريکا و ۳۱ متحد و شريک در حالي مشغول برگزاري بيست و يکمين رزمايش دريايي موسوم به "نسيم دريا" در اطراف اوکراين هستند که دولت کي‌يف درخواست‌ها از ناتو را براي تاييد شدنش در اين ائتلاف افزوده است.

به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، اين رزمايش بزرگ از بندر اودسا اوکراين کليد خورد و تا ۱۰ ژوئيه سال جاري ميلادي ادامه دارد و شامل رزمايش‌هاي دريايي از جمله رزمايش ضد زير دريايي، جنگ آبي-خاکي، همچنين عمليات بازدارنده دريايي،‌ دفاع هوايي و عمليات جستجو مي‌شود.

علاوه بر آمريکا و اوکراين، ۳۰ کشور ديگر هم در اين رزمايش حضور دارند. همچنين در مجموع ۵۰۰۰ سرباز، ۳۲ ناو، ۴۰ جنگنده و ۱۸ تيم غواصي و عمليات ويژه هم در اين رزمايش بزرگ شرکت دارند.

کريستينا کوين، کاردار سفارت آمريکا در اوکراين در بيانيه‌اي گفته بود: آمريکا از همکاري با اوکراين در برگزاري اين رزمايش استقبال کرده است. اين رزمايش به تقويت همکاري و توانمندي در ميان کشورهاي شرکت کننده منجر مي‌شود.

در کنار برگزاري اين رزمايش، اوکراين فشارها بر ناتو را براي تاييد پيوستنش به اين ائتلاف بيشتر کرده است. از دهه ۱۹۹۰ ميلادي دولت کي‌يف تلاش‌هايي را براي پيوستن به اين ائتلاف نظامي انجام داده اما حالا ولودومير زلنسکي، رئيس جمهوري اوکراين بر اين فشارها افزوده و مدعي است که پيوستن به اين ائتلاف تنها راه براي فرو نشاندن درگيري‌ها در منطقه است و به کشورهاي عضو ناتو تاکيد مي‌کند تا از اوکراين در مقابل روسيه حفاظت کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar