تسنيم/ منابع يمني از نبرد شديدي که نيروهاي صنعا با القاعده در جبهه‌هاي البيضاء دارند و طي آن شمار زيادي از سرکرده‌هاي اين گروه تروريستي کشته شده‌اند، خبر دادند.

به نقل از المسيره، گروه تروريستي القاعده جبهه جديدي را در استان البيضاء با حمايت نيروهاي ائتلاف سعودي با هدف کاستن از فشار از روي شهر مأرب که در آستانه فتح به دست نيروهاي صنعا قرار دارد، گشود.

منابع محلي در استان البيضاء اعلام کردند که نيروهاي صنعا طي نبردي سنگين با تروريست‌هاي القاعده، حمله آنها به غرب مناطق «الزاهر آل حميقان» و منطقه «الاريل» را دفع کردند.

اين منابع بيان کردند: تروريست‌هاي القاعده دست به حمله غافلگير کننده در بامداد امروز زدند و دو موضع وابسته به نيروهاي ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن را در غرب روستاي «الزاهر آل حميقان» هدف قرار دادند و به سوي کوه راهبردي «الاريل» پيشروي کردند.

منابع يمني با اشاره به نبرد سنگيني که جريان دارد، اعلام کردند که طي درگيري‌ها 17 تروريست که در ميان آنها سرکرده‌هاي بارز ديده مي‌شود، کشته  و شماري ديگر زخمي شده‌اند.

اين حمله دو روز پس از نبرد «الصومعه» با حمايت نيروهاي سلفي مورد حمايت امارات در استان‌هاي جنوبي يمن، رخ مي‌دهد.

بامداد روز گذشته، نيروهاي صنعا دست به عمليات گسترده عليه آخرين کانون انصار الشريعه وابسته به القاعده در الصومعه در جنوب شرق استان البيضاء زده بودند. اين نيروها منطقه «الحازميه» را مورد حمله قرار داده بودند.

اين منابع به تلفات و خسارات سنگين القاعده در جبهه الصومعه و هلاکت «ابوحذيقه العزاني» يکي از سرکرده هاي القاعده در البيضاء اشاره کرده بودند.

نقض گسترده آتش بس در الحديده
مقامات محلي در استان الحديده از نقض گسترده آتش بس در الحديده از سوي ائتلاف سعودي خبر دادند و به حملات هوايي به مناطق «الصليف» و «باجل» اشاره کردند.

اين مقامات بيان کردند: ائتلاف سعودي عامدانه آتش بس را همزمان با تغيير نماينده سازمان ملل در امور يمن نقض مي‌کند.

مقامات محلي در بيانيه خود اعلام کردند: شماري از غيرنظاميان طي روزهاي گذشته به علت حملات متجاوزان و عوامل آنها قرباني شده‌اند و اين نشان دهنده بي توجهي ائتلاف سعودي به جامعه جهاني و اصرار بر ارتکاب جنايات بيشتر است.

در اين بيانيه از جامعه جهاني خواسته شده است که به نقش خود براي پايان رنج ساکنان اين استان عمل کند.

مقامات محلي بيان کردند: اگر جنايتکار مجازات نشود و جنايات ائتلاف سعودي برملا نشود، تغيير نماينده سازمان ملل چه سودي دارد. جامعه جهاني بايد موضع شفاف در قبال اين تحرکات متجاوزان داشته باشد و به آنها براي توقف جنايتشان عليه غيرنظاميان فشار وارد کند به ويژه که روزانه شاهد حملات به زنان و کودکان يمني هستيم.

نقض توافق استکهلم از سوي متجاوزان محکوم است
همزمان «حسين العزي» معاون وزير خارجه دولت نجات ملي يمن گفت: ما از نقش سازمان ملل در يمن نااميد شده‌ايم. سکوت در قبال نقض توافق استکهلم از سوي متجاوزان و حملات به الحديده، محکوم است.

وي افزود: هيچ چيزي که نشان دهد سازمان ملل شيوه‌ يا راهکاري در حمايت از صلح دارد يا مشوقي براي توافقات تحت نظارت خود داشته باشد، وجود ندارد.

العزي گفت: سه سال و نيم از توافق الحديده مي‌گذرد اما ائتلاف از اجراي آن سرباز مي‌زند و به توقيف کشتي هاي حامل سوخت براي يمن ادامه داده و در برابر ديدگان سازمان ملل به حملات هوايي ادامه مي‌دهد بدون اينکه محکوميتي از جانب سازمان ملل صادر شود.

وي افزود: مادامي که آمريکا و کشورهاي ثروتمند بر سازمان ملل تاثير دارند، دلبستن به سازمان ملل اميدي کاذب است. يمن بايد بداند که سازمان ملل همين است و تغييري نخواهد کرد. تا زماني که کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس بر سازمان ملل تاثير دارند، نمي‌توان اميدي به آن داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar