مهر/ آمريکا به همراه کشورهاي ژاپن، کره جنوبي و استراليا رزمايش دريايي مشترکي را در آب هاي اقيانوس آرام آغاز کرد که هدف از آن به چالش کشيدن چين در اين منطقه راهبردي است.

به نقل از يونهاپ، نيروي دريايي کشورهاي آمريکا، ژاپن، کره جنوبي و استراليا از امروز دوشنبه، رزمايش دريايي مشترکي با نام «طلايه پاسيفيک» (Pacific Vanguard) را در ساحل شرقي استراليا آغاز کردند.

ظاهراً هدف اين رزمايش تمرين و آمادگي براي دفاع بهتر عليه آنچه به ادعاي غرب تهديد چين عنوان مي شود، است. در اين رزمايش تمرين هايي شامل عمليات ضد زيردريايي و جنگ هاي فرضي با حضور ناوشکن هاي کشورهاي شرکت کننده انجام خواهد شد.

گفته مي شود که اين رزمايش قرار است تا روز شنبه ادامه داشته باشد.

همچنين مقامات مطلع از برگزاري رزمايش دريايي ديگري با نام «طلسم شمشير» (Talisman Sabre) در مقياسي گسترده با حضور نيروي دريايي آمريکا، انگليس، استراليا، ژاپن، کانادا، نيوزيلند و کره جنوبي در اواخر ماه جاري خبر مي دهند.

به گزارش خبرگزاري مهر، پيشتر نيز روزنامه فايننشال تايمز در گزارشي به نقل از مقامات ارتش آمريکا اعلام کرده بود که ايالات متحده و ژاپن در حال انجام رزمايش‌هاي نظامي مشترک براي سناريوي تعارض احتمالي با چين بر سر تايوان هستند.

آمريکا با استناد به رويکرد چرخش به ايندوپاسيفيک و با هدف ممانعت از قدرت‌يابي چين، دست به اقداماتي از قبيل برگزاري رزمايش هاي اين چنيني مي‌زند که علاوه بر افزايش جدال ديپلماتيک، بيم رويارويي نظامي دو کشور را نيز در پي دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar