مهر/ يک روزنامه عرب زبان به انتقال پايگاه هاي نظامي زميني ايالات متحده آمريکا از قطر به اردن پرداخت و دلايل اين اقدام را برشمرد.

رأي اليوم مطلبي را در خصوص انتقال پايگاه هاي نظامي زميني ايالات متحده آمريکا از قطر به اردن منتشر کرده است. اين روزنامه در مطلب خود آورده است: ايالات متحده آمريکا اخيراً از بسته شدن ۳ پايگاه نظامي خود در منطقه «السيليه» قطر که محل نگهداري تجهيزات و تسليحات نظامي سنگين نيز بود، خبر داد.

بر اساس اين گزارش، سخنگوي وزارت دفاع ايالات متحده آمريکا (پنتاگون) در عين حال اعلام کرد که يک دفتر هماهنگيِ امنيتي در قطر به منظور حمايت از نيروهاي دفاع ملي افغانستاني در کابل تأسيس کرده است.

اين اعلامِ آمريکايي ها نشان از وقوع اتفاقات غافلگيرکننده در منطقه دارد. به نظر مي رسد که آمريکايي ها برنامه ريزي هايي را براي آينده خود در منطقه غرب آسيا انجام داده اند که بايد به دقت آن را مورد بررسي قرار داد.

ايالات متحده آمريکا پس از بستن شماري از پايگاه هاي نظامي زميني خود در قطر، اقدام به انتقال آنها به کشور اردن کرده است. بايد گفت اين اولين باري است که واشنگتن پايگاه هاي نظامي زميني بزرگ خود را به اردن منتقل مي کند. اکنون اردن مرکز نگهداري تسليحات و تجهيزات نظامي سنگين آمريکايي ها در منطقه است. به نظر مي رسد که انتقال پايگاه هاي نظامي به اردن بدون مجوز پارلمان اين کشور صورت گرفته است.

از سوي ديگر، اينطور به نظر مي رسد که آمريکايي ها پايگاه هاي نظامي زميني خود را از قطر به اردن منتقل کرده اند تا اين پايگاه ها در تيررس گروه هاي مقاومت منطقه نباشند. آمريکايي ها هنوز هم حملات موشکي ايران به پايگاه عين الاسد در عراق را فراموش نکرده اند. از همين روي، آنها تلاش مي کنند تا پايگاه هاي نظامي‌شان حتي الامکان از تيررس گروه هاي مقاومت در منطقه به دور باشند.

در همين حال، انتقال پايگاه هاي نظامي از قطر به اردن درحالي است که آمريکايي ها چندي پيش بخشي از سامانه هاي دفاع موشکي پاتريوت را از عربستان سعودي، عراق و کويت خارج کردند. به نظر مي رسد که واشنگتن به تدريج درحال حرکت به سمت شرق آسيا است تا با خطري که تصور مي کند از سوي چين آن را تهديد مي کند، مقابله نمايد.

البته ناگفته نماند که فرماندهي مرکزي نيروي هوايي ايالات متحده آمريکا در منطقه همچون گذشته در پايگاه هوايي «العديد» قطر باقي خواهد ماند و به کشور ديگري منتقل نخواهد شد. اين پايگاه همان پايگاهي است که آمريکايي ها حملات خود به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و به عراق در سال ۲۰۰۳ را از آنجا انجام دادند. در سال ۲۰۱۱ نيز حملات ايالات متحده آمريکا به سوريه از طريق پايگاه العديد انجام شد.

به طور خلاصه بايد گفت که ايالات متحده آمريکا با انتقال پايگاه هاي زميني خود به اردن به دنبال آن است تا اين پايگاه ها در جريان هرگونه جنگ منطقه اي زميني آينده نقش اصلي و محوري را ايفاء نمايند. طبيعتاً در اين پروژه همپيمان و متحد اصلي آمريکايي ها نيز نقش اساسي دارد. بدون شک صهيونيستها از تغيير استراتژي آمريکا در قبال تحولات منطقه و متمرکز شدن پايگاه هاي نظامي زميني آن در اردن استقبال مي کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar