مهر/ همزمان با شدت گرفتن ناآرامي ها در شمال افغانستان، روسيه نيز از تعليق فعاليت هاي کنسولگري اش در شهر «مزارشريف» خبر داد.

به نقل از تاس، «ضمير کابلوف» فرستاده سياسي رئيس جمهور روسيه به افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که کنسولگري اين کشور در شهر «مزارشريف» موقتاً فعاليت هايش را به علت وخيم شدن اوضاع در شمال افغانستان به حالت تعليق در آورده است.

کابلوف تاکيد کرد: «اوضاع بي ثبات است و نظاميان افغانستان مناطق بسياري را از دست داده اند که طبيعتاً اين مسئله منجر به ايجاد تشويش و نگراني مي شود. بنابراين، بسياري از کنسولگري ها [ديگر کشورها در مزارشريف] تا روشن شدن وضعيت، فعاليت هايشان را موقتاً به حال تعليق در آورده اند».

«ماريا زاخارووا» سخنگوي وزارت خارجه روسيه پيشتر در روز سه شنبه گفته بود که مسکو شدت فعاليت هاي گروه طالبان در شماري از مناطق افغانستان مخصوصاً شمال و شمال شرق اين کشور را زير نظر دارد اما مايل به بزرگ نمايي شرايط نيست.

به گزارش خبرگزاري مهر، روز گذشته نيز کنسولگري‌هاي پاکستان، ترکيه و جمهوري اسلامي ايران در شهر مزارشريف بسته شدند و ديپلمات‌هاي اين کشورها نيز از مزارشريف به کابل رفته‌اند.

ساير کشورهاي آسياي ميانه مانند ازبکستان، ترکمنستان و قزاقستان نيز صدور رواديد را متوقف کرده‌اند. بسياري از اين کشورها از نفوذ افراط گرايان از خاک افغانستان به کشورشان نگران هستند.

در هفته‌هاي اخير، دست‌کم پنج شهرستان در ولايت شمالي بلخ بين طالبان و نيروهاي امنيتي- دفاعي افغانستان دست به دست شده است. نيروهاي طالبان يک بار توانستند خود را به دروازه‌هاي شهر مزارشريف برسانند اما نيروهاي امنيتي آنها را عقب راندند. تلفات گروه طالبان در ولايت بلخ سنگين بوده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar