تسنيم/ در حالي‌که انجام واکسيناسيون براي کارکنان برخي گروه‌هاي شغلي در بيش از ۲۵ منطقه روسيه، از جمله مسکو، اجباري شده وزير صنايع اين کشور نيز از الزامي شدن واکسيناسيون براي کارگران موسسات صنعتي حمايت کرد.

به نقل از خبرگزاري «تاس»، "دنيس مانتوروف" وزير صنعت و تجارت روسيه در گفت‌وگو با اين خبرگزاري اعلام کرد که اين وزارتخانه از الزامي شدن واکسيناسيون عليه ويروس کرونا براي بخشي از کارکنان موسسات صنعتي اين کشور حمايت مي‌کند، براي اينکه در حال حاضر تنها يک چهارم (25 درصد) کارگران صنايع تحت پوشش واکسينه شده‌اند. وي در عين حال پيش بيني کرد که در آينده نزديک بيش از نيمي از کارکنان بخش صنايع روسيه واکسن کرونا دريافت کنند تا سلامت و ايمني محيط‌هاي کاري آنها تضمين شود.  

مانتوروف يادآور شد که تاکنون حدود 25 درصد از کارگران و کارکنان بخش‌هاي صنعتي روسيه در برابر ويروس کرونا واکسينه شده‌اند، 16 درصد آمادگي خود براي انجام واکسيناسيون را اعلام کرده و حدود 2.5 درصد افراد هم از اين کار خودداري کرده‌اند. وي به اين نکته هم اشاره کرد که بخش اعظم افراد واکسينه شده در برابر کرونا در ميان متخصصان، کارشناسان داراي تحصيلات عالي و مقامات ارشد موسسات صنعتي هستند.

وزير صنعت و تجارت روسيه تأکيد کرد که با توجه به شرايط کنوني، الزامي شدن واکسيناسيون براي بخش اعظم افراد در موسسات صنعتي باعث حفظ جان کارگران اين بخش خواهد شد و مسئوليت اين کار برعهده کارفرمايان اين بخش‌ها خواهد بود.

وي همچنين اعلام کرد که روسيه تا پايان سال جاري (ميلادي) مي تواند ميزان توليد مجموعه واکسن‌هاي خود عليه کرونا را به سطح 45 ميليون دُز در ماه برساند.

در خبر ديگري گزارش شده که طبق اطلاعات سرويس فدرال خدمات بهداشتي و رفاه انساني روسيه، تعداد مناطقي که روند رو به رشد موارد ابتلا به بيماري کوويد-19 روبرو هستند و مسئله واکسيناسيون عليه کرونا براي برخي گروه‌هاي شغلي اجباري خواهد شد، افزايش خواهد يافت.

طبق اين اطلاعات، کارکنان بخش‌هاي خدمات تجاري، مراکز پذيرايي عمومي، مراکز درماني، آموزشي، حفاظتي و انتظامي، سالن‌هاي آرايش، مراکز ورزشي، رانندگان وسايل نقليه عمومي و تاکسي‌ها، و همچنين کارکنان موسسات فرهنگي و دفاتر دولتي جزو اين گروه‌ها درنظر گرفته شده‌اند.

در حال حاضر الزامي بودن واکسيناسيون براي گروه‌هاي خاص مشاغل در بيشتر از 25 منطقه روسيه به اجرا گذاشته شده است. براي مثال در شهر مسکو و منطقه مسکو، حداقل 60 درصد کارکنان بخش‌هاي خدماتي بايد واکسينه شده باشند.

به گفته مقامات روس، تنها راه جلوگيري از شيوع ويروس کرونا و مصونيت يافتن جامعه، واکسيناسيون حداقل 60 درصد از شهروندان اين کشور است.

"ميخائيل موراشکو" وزير بهداشت روسيه نيز با اعلام اينکه تاکنون بيش از 23 ميليون شهروند روس واکسينه شده‌اند، يادآور شده که در ميان تمامي افرادي که در اين کشور در برابر ويروس کرونا واکسينه شده‌اند، هيچ مورد مرگي گزارش نشده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar