ايرنا/ مقام‌هاي سعودي اعلام کردند که امروز (شنبه) مناسک حج تمتع  تحت تاثير و در ميان تدابير شديد براي پيشگيري از همه گيري ويروس کرونا با آيين طواف حجاج به دور کعبه آغاز شد. 

آيين حج تمتع در حالي براي دومين سال پياپي تحت تاثير ويروس کرونا بدون حضور حجاج خارجي آغاز شده است که مقام هاي عربستان تنها به آن دسته از شهروندان سعودي اجازه شرکت  را داده اند که هر دو مرحله واکسن عليه کوويد ۱۹ را زده اند.
وحشت از همه گيري ويروس کرونا سبب شد سعودي ها در حج تمتع سال گذشته نيز از پذيرش حجاج ديگر کشورها خودداري کنند و به طور محدود تنها به اهالي بومي اجازه داده شد که و آيين هاي حج را در پنج روز انجام دهند. 
خبرگزاري فرانسه در گزارشي نوشت که سعودي ها امسال نيز با تکرار تجربه حج تمتع سال گذشته، به ۶۰ هزار نفر از شهرونداني که عليه کرونا واکسينه شده اند اجازه شرکت در مناسک حج را دادند. 
اين آمار اگرچه بيشتر از سال گذشته است اما بسيار کمتر از شمار شرکت کنندگان در مناسک حج تمتع در سال هاي پيش از همه گيري ويروس کرونا است، در سال ۲۰۱۹ نزديک به ۲.۵ ميليون مسلمان از سراسر جهان در حج تمتع شرکت کردند.
بر اساس اعلام وزارت حج عربستان، مناسک حج ۲۰۲۱ امروز شنبه با ورود حجاج به مکه و طواف کعبه آغاز شده است و از روز يکشنبه زائران وارد عرفات مي شوند و در روز سه شنبه خود را براي مهمترين آيين حج يعني عيد قربان آماده مي کنند.
در اوايل اين ماه (ژوئيه)، وزارت حج عربستان سعودي اعلام کرد که با توجه به بيماري همه گير کوويد ۱۹ و انواع جديد آن بالاترين سطح اقدام هاي احتياطي بهداشتي را دنبال مي کند.
اين وزارتخانه گفت که سن زائران بايد بين ۱۸ تا ۶۵ سال باشد و متقاضيان انجام مراسم سالانه نبايد بيماري مزمن داشته باشند.
بر اساس سامانه مميز الکترونيکي، شرکت کنندگان از ميان ۵۵۸ هزار متقاضي حج تمتع انتخاب شدند.

اين تدابير از ترس اينکه مناسک حج با مشارکت ميليون ها زائر و حاجي به منبع اصلي انتقال ويروس کرونا تبديل شود به اجرا درآمده است به ويژه اينکه شمار ابتلاها در مناطق مختلف جهان رو به افزايش نهاده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar