ايسنا/ شرکت آرامکوي سعودي هدف يک رخنه اطلاعاتي قرار گرفته که در جريان آن يک ترابايت اطلاعات اين غول نفتي به سرقت رفته و در دارک وب به فروش گذاشته شده است.

 اين غول نفتي سعودي به پايگاه خبري "بليپينگ کامپيوتر" وقوع رخنه اطلاعاتي را تاييد کرد. هکرها اعلام کرده اند اين رخنه سال گذشته به وقوع پيوسته و هيچ تاثيري روي فعاليتهاي آرامکو نداشته است.

اين شرکت نفتي دولتي اعلام کرد که رخنه اطلاعاتي مربوط به يک پيمانکار شخص ثالث بوده و ارتباطي با سيستمهاي آرامکو نداشته است.

آرامکو به "بليپينگ کامپيوتر" اعلام کرد اين شرکت اخيرا از انتشار غيرمستقيم ميزان محدودي اطلاعات اين شرکت مطلع شده که در اختيار پيمانکاران شخص ثالث بوده است. ما تاييد مي کنيم که انتشار اين اطلاعات هيچ تاثيري روي فعاليتهاي ما ندارد و اين شرکت همچنين از وضعيت امنيت سايبري قوي برخوردار است.

گروهي از هکرها که خود را "زيرو ايکس" معرفي کرده اند، اطلاعاتي را که مدعي هستند از هک شبکه و سرورهاي آرامکو در سال گذشته به دست آورده اند، در دارک وب براي فروش گذاشته اند.

"زيرو ايکس" و آرامکو هر دو به "بليپينگ کامپيوتر" اعلام کرده اند که اين رخنه اطلاعاتي جاسوس افزار يا انواع ديگر حمله باج گيري نبوده است.

قيمت فروش اين اطلاعات از پنج ميليون دلار شروع مي شود و شامل اسنادي متعلق به پالايشگاههاي آرامکو، اطلاعات شخصي بيش از ۱۴ هزار کارمند، اطلاعات پروژه براي سيستمها، اسناد مربوط به قيمت گذاري و تحليلهاي داخلي و همچنين اطلاعات امنيتي شامل آدرسهاي آي پي، نقاط دسترسي واي فاي و دستگاههاي اينترنت اشيا است. اين گروه مدعي شده که درباره فروش اين اطلاعات با پنج خريدار مذاکره کرده است.

بر اساس گزارش اويل پرايس، آرامکوي سعودي در گذشته قرباني حملات سايبري قرار گرفته که قابل توجه ترين آنها بدافزار شامون در سال ۲۰۱۲ بود که در حمله فلج کننده اي مورد استفاده قرار گرفت که همه رايانه ها در اين شرکت نفتي سعودي را پاک کرد. کارشناسان امنيتي در سال ۲۰۱۸ هشدار دادند که نوع ديگري از بدافزار شامون مشاهده شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar