ايرنا/ امانوئل مکرون طي اولين سفرش به "پلي‌نزي" (مجمع الجزايري در اقيانوس آرام و بخشي از قاره اقيانوسيه که جزء قلمرو فرانسه محسوب مي شود) در مورد مساله پرمناقشه آزمايش‌هاي هسته‌اي فرانسه طي دهه‌هاي گذشته و خشم ساکنانش نسبت به خسارات انساني ناشي از اين آزمايش ها رايزني‌هايي انجام خواهد داد.

به نقل از تارنماي شبکه فرانس ۲۴، در ماه مارس (اسفند)، تارنماي تحقيقاتي ديسکلوز موجي ايجاد کرد و در آن مدعي شد که نزديک به دو هزار صفحه از اسناد طبقه بندي نشده ارتش فرانسه را در مورد نزديک به ۲۰۰ آزمايش انجام شده در اطراف پلي نزي فرانسه تجزيه و تحليل کرده است. اين تحقيق که با همکاري کارشناسان آماري و دانشگاه پرينستون در آمريکا انجام شده نتيجه گرفته است که "مقامات فرانسوي بيش از ۵۰ سال است که تأثير واقعي آزمايش هسته اي بر سلامت مردم منطقه پلي نزي را پنهان کرده اند."

مکرون قرار است در سفر به اين مجمع‌الجزاير در مورد آزمايش هاي هسته اي فرانسه طي دهه هاي اخير و خطرات ناشي از گرم شدن کره زمين و تاثير آن بر اين مجمع الجزايز گفتگوهايي داشته باشد.

ساکنان اين مجمع الجزاير اميدوارند که مکرون جبران و غرامت را براي قربانياني که در معرض تششعات راديواکتيو به دنبال آزمايش هاي هسته اي فرانسه طي چند دهه بوده اند، تاييد کند.

انجام اين آزمايش هاي هسته اي فرانسه همچنان موجب خشم ساکنان اين مجمع الجزاير بوده و ساکنانش اين اقدام فرانسه را به عنوان بي توجهي نسبت به سلامت جان افراد حاضر در اين مجمع الجزاير مي دانند. ساکنان اين جزاير معتقدند اين سياست پاريس گواه روشن استعمار و حتي نژادپرستي عليه مردم اين مجمع الجزاير فرانسوي تلقي مي شود.

مقامات پاريس تاکنون هرگونه پنهان کاري در مورد ميزان تششعات راديواکتيو در اين مجمع الجزاير را رد کرده‌اند.

 براساس اسناد فاش شده تاکنون و از زمان پايان آزمايشات هسته اي در سال ۱۹۹۶، فقط به ۶۳ غيرنظامي در اين مجمع الجزاير به دليل قرار گرفتن در معرض تششعات راديواکتيو غرامت پرداخت شده است.

«ادوارد فريچ» رئيس جمهور منطقه نيمه خودمختار پلي نزي پيشتر در واکنش به اين تحقيقات گفت که مکرون قول داده بايگاني هاي نظامي را در مورد آزمايش ها که خواسته اصلي مورخان هم بوده است، بررسي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar