تسنيم/ نخست وزير عراق در آستانه سفر به واشنگتن در گفتگويي با خبرگزاري آسوشيتدپرس در عين حال که از خروج نيروهاي رزمي آمريکا سخن گفت از نياز به کمک‌هاي آموزشي نظاميان آمريکايي هم سخن به ميان آورد.

مصطفي الکاظمي نخست وزير عراق در گفتگويي با خبرگزاري آسوشيتدپرس اعلام کرد که کشورش نيازي به نيروهاي رزمي آمريکا براي جنگ با داعش ندارد.

وي چارچوب زماني بازاستقرار نيروها را مبتني بر نتايج مذاکرات با مسئولان آمريکايي دانست.

الکاظمي در عين حال تاکيد کرد که عراق خواستار کمک اطلاعاتي و آموزش نظامي آمريکاست.

وي که قبل از سفر روز دوشنبه به واشنگتن به آسوشيتدپرس سخن مي‌گفت، اعلام کرد که نيازي به نيروهاي رزمي آمريکا در عراق نيست اما موعد نهايي خروج نيروهاي آمريکايي را هم اعلان نکرد.

وي گفت که نيروهاي امنيتي اين کشور توان دفاع از کشور را بدون نياز به نظاميان آمريکايي را دارند.

الکاظمي هرگونه جدول زماني براي خروج را متکي بر نيازهاي نيروهاي عراقي دانست که سال گذشته توان خود را براي انجام ماموريتهاي مستقل عليه داعش، نشان داده‌اند.

وي تاکيد کرد: جنگ ضد داعش و آمادگي نيروهاي ما، تهيه جدول ويژه خروج نيروها از عراق مبتني بر مذاکراتي که ما با واشنگتن انجام خواهيم داد، را ضروري کرده است. ما در عين حال خواستار حمايت آموزشي و توسعه توان آنها و همکاري امنيتي با آمريکايي‌ها هستيم.

نخست وزير عراق گفت: عراق تسليحات آمريکايي در اختيار دارد که نياز به صيانت و آموزش دارد. ما از طرف آمريکايي خواهيم خواست که از نيروهاي ما حمايت کند و توان نيروهاي ما را تقويت کند.

الکاظمي گفت: عراق در حال حاضر شرايط حساسي دارد و به آرامش اوضاع سياسي قبل از انتخابات نياز دارد.

فؤاد حسين، وزير خارجه عراق روز جمعه که براي پيگيري مذاکرات و گفت‌وگوهاي راهبردي بين اين کشور و آمريکا بر سر حضور نظاميان اين کشور در عراق راهي اين کشور شده است، بعد از ديدار با همتاي آمريکايي خود، در کنفرانس خبري مشترک گفت که عراقي‌ها همچنان بي‌نياز از نظاميان آمريکايي نيستند. 

اظهارات وزير خارجه عراق واکنش منفي برخي از سياسيون و گروه‌هاي عراق را در پي داشته است. فؤاد حسين در حالي از ضرورت بقاي نيروهاي آمريکايي سخن گفته است که «قاسم الاعرجي»، وزير کشور سابق و مشاور امنيت ملي فعلي عراق که در گفت‌وگوهاي راهبردي حضور دارد، در موضع‌گيري مخالف با وي، خواستار تسريع در خروج اين نيروها شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar