ايرنا/ وزارت دفاع روسيه به دنبال تشديد وخامت در افغانستان تجهيزات جنگي جديدي به پايگاهش در تاجيکستان انتقال داد.

وزارت دفاع روسيه فيلمي از انتقال اولين تجهيزات جنگي و زره پوشهاي خود  به پايگاه ۲۰۱ اين کشور در تاجيکستان پخش کرد . در مجموع قرار است در اين مرحله ۱۷ زره پوش جديد در اختيار پايگاه ۲۰۱ قرار گيرد.
 
  فرمانده نيروهاي مرکزي روسيه در اين باره گفت که اين ماشين هاي جنگي در ماه اگوست در زمايش مشترک روسيه، تاجيکستان و ازبکستان شرکت خواهند کرد.

وي خاطر نشان کرد رزمايش مشترک اين سه کشور براي آمادگي رزمي براي مبارزه با گروههاي تروريستي و غير قانوني از ۵ آگوست ( ۱۴ مرداد) آغاز خوهد شد . 

پيش از اين روسيه تانکهايش را در مرز تاجکيستان با افغانستان مستقر کرده بود.
  
وزارت دفاع روسيه در بيانيه اي اعلام کرد:"سرگئي شايگو" و "شيرعلي ميرزا"وزيران دفاع روسيه و تاجيکستان در گفت وگوي تلفني درباره اوضاع مناطق مرزي تاجيکستان و افغانستان تبادل نظر کردند.

وزيران دفاع روسيه و تاجيکستان در خصوص اقدامات مشترک روسيه و تاجيکستان براي مقابله و خنثي کردن تهديدهاي مرتبط با وخامت اوضاع افغانستان گفت وگو کردند.

بر اساس گزارش رسانه هاي روسي، روسيه به تاجيکستان وعده داده است که در تاسيس يک پاسگاه مرزي با افغانستان به دوشنبه کمک کند. 

روسيه از دو دهه پيش در دوشنبه پايتخت تاجيکستان پايگاه نظامي تاسيس کرده است و مقامهاي اين کشور اعلام کرده اند که اين پايگاه را تقويت و در تحکيم امنيت مرزهاي تاجيکستان و افغانستان به سازمان مرزباني تاجيکستان کمک خواهند کرد. 

 در هفته‌هاي اخير، جنگ داخلي در افغانستان با تشديد حملات گروه طالبان به مناطق تحت کنترل حکومت اين کشور تشديد شده و اوضاع افغانستان را ناامن تر کرده است.

گروه طالبان در زمان حاضر تقريبا همه مناطق مرزي افغانستان و تاجيکستان را تحت کنترل دارد و چندي پيش صدها نفر از نيروهاي افغانستاني به تاجيکستان گريختند. 

تاجيکستان و افغانستان حدود يک هزار و ۴۰۰ کيلومتر مرز مشترک دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar