فارس/ روزنامه نيويورک تايمز در گزارشي نوشت، آمريکا قصد ندارد نظاميان خود را از عراق خارج سازد، بلکه با عناوين ديگري آن‌ها را در اين کشور نگه خواهد داشت.

هيأت عراقي از روز سه شنبه هفته گذشته به سرپرستي «فؤاد حسين» وزير خارجه اين کشور به آمريکا رفته است تا دور چهارم نشست موسوم به «گفت‌و‌گوهاي استراتژيک» را پيش ببرد، «مصطفي الکاظمي» نخست‌وزير عراق نيز پيش از ظهر امروز راهي آمريکا شد تا فردا (دوشنبه) ميهمان «جو بايدن» باشد و ادامه گفت‌و‌گوهاي استراتژيک را به دست بگيرد. دولت عراق از مدت‌ها پيش گفته که در اين سفر قرار است تاريخ خروج نظاميان آمريکايي از عراق نهايي شود، اما روزنامه نيويورک تايمز روايت ديگري دارد و مدعي است که خروج نظاميان آمريکايي از عراق واقعيت ندارد و همه اين‌ها يک پوشش سياسي است.

به نوشته روزنامه نيويورک تايمز کاظمي به واشنگتن مي‌رود تا از رئيس‌جمهور آمريکا بخواهد که تمامي نيروهاي رزمي اين کشور را از عراق خارج سازد و در رسانه‌هاي عراقي چنين گفته شده که اين سفر قرار است «به حضور نيروهاي رزمي آمريکا در عراق پايان دهد.»

نيويورک تايمز در ادامه به نقل از مقامات آمريکايي در وزارت دفاع اين کشور (پنتاگون) و مقامات ديگر که نامي از آن‌ها نبرده، نوشته است که به نظر مي‌رسد آمريکا با درخواست نخست‌وزير عراق براي تعيين موعد خروج نيروهاي رزمي‌اش از آمريکا موافقت کند، اما قرار نيست حتي يکي از ۲۵۰۰ سرباز آمريکايي حاضر در عراق نيز اين کشور را ترک کند و صرفا نقش و نوع کارکرد آن‌ها بازتعريف خواهد شد و نيروهاي آمريکايي با عناوين ديگري در عراق باقي خواهند ماند.

اين روزنامه در ادامه مدعي شد که مصطفي الکاظمي صرفا يک «دستاورد سياسي» از واشنگتن دريافت مي‌کند تا با استفاده از آن گروههاي ضد آمريکايي در عراق را راضي نگه دارد و همزمان حضور نظامي آمريکا در عراق نيز باقي بماند و اينگونه به نظر مي‌رسد توافقي که قرار است فردا صورت گيرد، تازه‌ترين تلاش ديپلماتيک نخست‌وزير عراق براي ايجاد توازن ميان دو طيف مخالفان و موافقان حضور آمريکا در عراق باشد.

طبق اي گزارش، دولت بايدن با بحران نقش‌آفريني در عراق روبه‌رو شده و نمي‌داند در کشوري که ۱۸ سال پيش به دست نظاميان آمريکايي اشغال شد و اکنون به دست «نيروهاي وفادار به ايران» افتاده است و نظام سياسي ناکارآمدي دارد، چه کار کند.

موافقت مصطفي الکاظمي با ادامه حضور آمريکايي‌ها
نيويورک تايمز همچنين مدعي شد که دولت کاظمي به همراه تعدادي از مقامات نظامي عراقي به طور محرمانه با ادامه حضور ۲۵۰۰ سرباز آمريکايي موافقت کرده‌اند، اما ترور شهيد سردار قاسم سليماني و ابومهدي المهندس و هشت نفر ديگر در سال ۲۰۲۰ ادامه حضور نظاميان آمريکايي در عراق را به شکل فعلي ناممکن کرده و اين حضور ديگر توجيه سياسي ندارد.

در ادامه اين گزارش آمده است که آمريکايي‌ها از زمان برچيده شدن خلافت ادعايي داعش و آزادسازي موصل در ژوئن ۲۰۱۷، بارها گفته‌اند که به دليل پايان عمليات‌هاي نظامي گسترده، ديگر نيروهاي رزمي آمريکايي در عراق حضور ندارند؛ اما برخي مقامات آمريکايي نيز اذعان کرده‌اند که تعداد کمي از نيروهاي رزمي اين کشور به عنوان مستشار و مربي در کنار نهاد نظامي «نيروهاي مبارزه با تروريسم عراق» در عمليات‌هاي ضد داعش حضور دارند.

نيويورک تايمز سپس به نقل از برخي مقامات عراقي نوشت که الکاظمي با دستيابي به «پوشش سياسي موقت» از سوي واشنگتن و ادامه حضور نيروهاي آمريکايي در عراق به جاي خروج از اين کشور نمي‌تواند رضايت گروههاي نظامي و احزاب سياسي مخالف آمريکا را در عراق به دست آورد.

گروههاي نظامي و تعدادي از سياسيون عراقي به نيويورک تايمز گفتند که هدف اصلي آمريکا از حضور نظامي در عراق، نه مبارزه با داعش، بلکه مقابله با جمهوري اسلامي ايران است.

«محمد الربيعي» سخنگوي سياسي گروه «عصائب اهل الحق» از بزرگترين گروههاي نظامي الحشد الشعبي و داراي ۱۶ کرسي در پارلمان عراق به نيويورک تايمز گفته است: «آمريکايي‌ها با تغيير نام نظاميانشان از نيروهاي رزمي به مستشاران و مربيان در صدد گمراه کردن افکار عمومي هستند.»

«تنسيس کامبانيس» محقق ارشد انديشکده آمريکايي بنياد سده نيز که هفته جاري به عراق سفر کرده است، به اين روزنامه گفت: «گفت‌و‌گوي عراق با ايالات متحده آمريکا نشان مي‌دهد که چگونه مي‌توانيم به حضور مفيد خود بدون پرداخت هزينه سياسي سنگين ادامه دهيم.»

او افزود: «منافع دو طرف جدا با يکديگر تطابق ندارد. چرا که به عقيده ايالات متحده ادامه حملات گروههاي مسلح عراقي عليه منافع آمريکا که دولت عراق توانايي سرکوب آن‌ها را ندارد، به نفعش نيست.»

نيروهاي آمريکايي باقي مي‌مانند
روز پنج شنبه يک مقام عالي رتبه وزات دفاع آمريکا (پنتاگون) در مصاحبه با روزنامه الشرق  مدعي شد که طبق نشست دور چهارم «گفت‌و‌گوهاي استراتژيک» ميان ايالات متحده آمريکا و عراق، نيروهاي آمريکايي بنا به درخواست دولت عراق و در راستاي مبارزه با داعش در اين کشور باقي مي‌مانند.

او افزود: «علي رغم پيشرفت در جنگ عليه داعش، اما اين سازمان هنوز به طور کامل شکست نخورده است و ما اعتقاد داريم که طبق درخواست عراقي‌ها بايد براي حمايت از اين کار مهم در اين کشور باقي بمانيم.»

يک منبع عراقي در هيأت مذاکره کننده اين کشور در واشنگتن نيز به وبگاه روسيا اليوم گفت که مذاکرات همچنان بر سر خروج نيروهاي آمريکايي از عراق ادامه دارد.

او بدون ذکر نام خود گفت که دولت عراق خواهان خروج نيروهاي رزمي و فقط باقي ماندن مستشاران و مربيان نظامي است اما واشنگتن تمايل دارد بخشي از نيروهاي نظامي رزمي‌اش نيز باقي بمانند.

به گفته وي هنوز حتي توافق ابتدايي هم در خصوص چگونگي خروج نيروهاي آمريکايي از عراق صورت نگرفته است.

هنوز موعد خروج نيروهاي آمريکايي از عراق به طور رسمي اعلام نشده است، اما منابع رسانه‌اي آمريکايي روز پنج‌شنبه نوشتند که نظاميان آمريکايي تا پايان سال جاري ميلادي عراق را ترک خواهند کرد.

 «قاسم الاعرجي» مشاور امنيت ملي عراق نيز که براي حضور در نشست‌هاي دور چهارم گفت‌وگوي راهبردي با آمريکا در واشنگتن به سر مي‌برد، به صورت تلويحي از زمان خروج نيروهاي رزمي آمريکايي از خاک کشورش خبر داد و گفت: «ما به طرف آمريکايي تاکيد کرديم که عراق نيازي به هيچ نيروي رزمي خارجي در خاکش ندارد. روز ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، طعم خاصي خواهد داشت».

پارلمان عراق در دي ماه سال ۹۸، در پي اقدام جنايتکارانه آمريکا در ترور سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني فرمانده شهيد نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران و شهيد ابومهدي المهندس نائب رئيس شهيد سازمان الحشد الشعبي عراق، طرح اخراج نظاميان آمريکايي از خاک اين کشور را تصويب کرد؛ اما با اين حال، آمريکا همچنان بر نقض اين مصوبه و باقي ماندن در خاک عراق اصرار مي‌ورزد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar