تسنيم/ دفتر نمايندگي سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که در ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۱ در افغانستان ۱۶۵۹ غيرنظامي کشته و ۳۲۵۴ تن ديگر زخمي شدند.

دفتر نمايندگي سازمان ملل در افغانستان (يوناما) با اعلام آمار تلفات غيرنظاميان در 6 ماه نخست سال 2021 ميلادي هشدار داد که اگر براي توقف خشونت‌ها اقدامي صورت نگيرد، تلفات غيرنظاميان ممکن است به بالاترين سطح ثبت شده در سال‌هاي اخير برسد.

براساس اين گزارش، افزايش شديد در کشته و زخمي شدن غيرنظاميان پس از ماه مي که روند خروج نظاميان خارجي از افغانستان آغاز شد و حملات طالبان افزايش يافت، مشاهده و بررسي شده است.

گزارش نيمه نخست سال 2021 نشان مي‌دهد که بر اثر درگير‌ها در افغانستان 1659 غيرنظامي کشته و 3254 تن ديگر شده‌اند که نشان دهنده افزايش 47 درصدي در مقايسه با زمان مشابه در سال 2020 است.

«دبورا لاينز» نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل براي افغانستان ضمن درخواست از طالبان و سران افغانستان براي توقف درگيري‌ها از دو طرف خواست که «تلاش هاي خود را در ميز مذاکره تشديد کنيد و جلو جنگ افغان در برابر افغان را بگيريد. از مردم افغانستان محافظت کنيد و آنها را براي آينده بهتر اميدوار کنيد».

براساس اين گزارش، مخالفان مسلح دولت افغانستان مسئول 64 درصد مجموع تلفات غيرنظاميان هستن که 39 درصد توسط طالبان، نزديک به 9 درصد توسط شاخه خوراسان داعش و 16 درصد نيز توسط عناصر نامشخص مخالف دولت صورت گرفته است.

همچنين نيروهاي طرفدار دولت افغانستان نيز مسئول 25 درصد از تلفات غيرنظاميان هستند، 23 درصد توسط نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان و 2 درصد توسط گروهاي مسلح طرفدار دولت يا نيروهاي نامشخص طرفدار دولت صورت گرفته است.

يوناما در ادامه نيز 11 درصد از کل تلفات غيرنظاميان را به "درگيري متقابل" در هنگام درگيري‌هاي زميني که نمي توان طرف آن را دقيق مشخص کرد و ساير حوادث، از جمله بقاياي مواد منفجره جنگ نسبت داده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar