ايسنا/ در حالي که رهبر جريان صدر عراق اعلام کرده ابن جريان در انتخابات زودهنگام پارلماني عراق شرکت نخواهد کرد برخي از منابع احتمال مي‌دهند وي از اين تصميم خود بازگردد و در انتخابات شرکت کند.

به نقل از العربي الجديد، با گذشت يک هفته از اعلام مقتدي صدر، رهبر جريان صدر عراق مبني بر عدم حضور اين جريان در انتخابات زودهنگام پارلماني عراق که قرار است دهم اکتبر برگزار شود، منابع سياسي در اين کشور گفتند، در محافل داخلي و نيز برخي چهره‌هاي خارجي تلاش دارند صدر را از اين تصميمش منصرف کنند و احتمال دارد جريان صدر با شروطي در اين انتخابات شرکت کند.

کميسارياي عالي مستقل انتخابات عراق هم با اشاره به تصميم صدر براي عدم مشارکت در انتخابات اعلام کرد، زمان انصراف از حضور در انتخابات پايان يافته است.

مقتدي صدر پنجم ژوئيه در سخنراني تلويزيوني خود تصميم مذکورش را اعلام کرد و گفت: من فردي نيستم که از مسئوليت شانه خالي کنم اما آنچه در عراق اتفاق مي‌افتد بخشي از يک طرح شيطاني بين المللي براي تحقير و به زانو در آوردن ملت عراق و سوزاندن آنهاست.

اما اين تصميم صدر خيلي نمي تواند دوامي داشته باشد. در اين خصوص دو منبع سياسي عراقي در نجف و بغداد گفتند، تماس هاي مداوم بين الصدر و احزاب سياسي مختلف در حال انجام است و اين تماس ها با وجود سفر محرمانه روز دوشنبه او به لبنان و نيز تصميمش درمورد انحلال بدنه سياسي جريان صدر هنوز قطع نشده است.

يکي از اين منابع گفت، صدر هنوز به درخواست‌ها و تماس‌هاي مستقيمي که با وي برقرار مي‌شود تا از تصميم عدم مشارکت در انتخابات برگردد، جوابي نداده است. کساني که با او تماس گرفتند طرف‌هاي موثر در خارج از عراق هستند که در زمان حضورش در لبنان به او فشار آوردند از اين تصميمش منصرف شود. 

منبع مذکور احتمال داد، تصميمي براي بازگشت جريان صدر به انتخابات در آينده وجود داشته باشد اما اين بازگشت مشروط به برخي مسائل از جمله سازمان دهي روند انتخابات، عدم نفوذ گروه‌هاي مسلح در روند انتخابات و توقف سهميه بندي در تشکيل دولت جديد خواهد بود.

اين منبع گفت، ساير گروه‌هاي سياسي حتي رقباي صدر در مناطق جنوب و مرکز عراق خواستار بازگشت او به رقابت‌هاي انتخاباتي هستند چرا که حضور او در موقعيت يک مخالف در طول چهار سال آينده با توجه به محبوبيتي که ميان مردم مناطق مذکور دارد به معني ادامه بحران ها و جدال‌هاست.

رعد المکصوصي، از اعضاي ائتلاف سائرون وابسته به جريان صدر گفت، تمامي نامزدهاي انتخابات از فراکسيون صدر از انتخابات کناره گيري کردند. ائتلاف سائرون منتظر نظر جديد مقتدي صدر هستند و ممکن است تصميم صدر در هفته‌هاي آينده تغيير کند.

باسم الخشان از نمايندگان پارلمان عراق هم تصميم عدم مشارکت جريان صدر در انتخابات را تعليق موقت دانست و گفت، اين جريان حتما به انتخابات برمي گردد.

وي افزود، مي‌توان اين تصميم را بخشي از کمپين تبليغاتي صدر و فراکسيون او دانست. مقتدي صدر مي‌خواهد با اين تصميم وضعيت سياسي و انتخاباتي خود را که پس از تظاهرات اخير مردمي تنزل پيدا کرده، بهبود ببخشد.

احمد الشريفي، کارشناس مسائل عراق هم احتمال داد، ميانجيگري ها براي عدول مقتدي صدر از تصميم خود نتيجه بخش باشد.

وي افزود، اين تصميم صدر يک مانور سياسي انتخاباتي است تا ميزان تمايل مردم را در مورد حضورش در انتخابات محک بزند.

الشريفي گفت، تاخير مقتدي صدر در اعلام تصميمش براي بازگشت به ميدان انتخابات تاثير مثبتي روي برگزاري به موقع انتخابات خواهد داشت به ويژه که برخي احزاب سياسي تلاش مي کنند اين انتخابات را به تعويق اندازند.

وي همچنين احتمال داد، با توجه به مناسب نبودن شرايط براي برگزاري انتخابات ممکن است احزاب و شخصيت هاي موثر ديگري هم اين انتخابات را تحريم کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar