تسنيم/ معاون جديد وزير خارجه آمريکا در مسائل کنترل تسليحات از قصد خود براي انجام اقدامات موثري در جهت محدود کردن توان بالقوه هسته‌اي روسيه و چين خبر داد و گفت که ابتکارعمل‌هايي براي تقويت ثبات راهبردي دارد.

به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "باني جنکينز" معاون جديد وزير امور خارجه آمريکا در مسائل کنترل تسليحات و امنيت بين‌المللي شب گذشته اعلام کرد که قصد دارد تلاش کند تا توان بالقوه هسته‌اي روسيه و چين تا جاي ممکن محدود گردد.

وي در پيامي تويئتري نوشت: «من درصدد هستم که از طريق کنترل موثر تسليحات، محدود سازي توان بالقوه هسته‌اي روسيه و چين، تقويت امنيت بيولوژيکي و پاسخگويي قاطع به کشورهايي که از سلاح‌هاي شيميايي استفاده مي‌کنند، خطر بروز يک جنگ هسته‌اي را به حداقل برسانم.»

معاون وزير خارجه آمريکا ادعا کرد که ايالات متحده بايد متحدان خود در منطقه اورآتلانتيک و منطقه هند-اقيانوس آرام را تقويت کند تا بتواند تهديدهاي روزافزون را مهار کرده و از اين کشورها دفاع کند.

به گفته وي، طرف آمريکايي بايد ضوابط اقدامات مسئولانه در عرصه فضا را توسعه دهد و با ظهور فناوري‌هاي جديدي که ثبات راهبردي در جهان را تهديد مي‌کنند مقابله کند.

جنکينز که به تازگي نمايندگي وي به سمت معاون وزير خارجه آمريکا در مسائل کنترل تسليحات و امنيت بين المللي مورد تأييد مجلس سناي کنگره ايالات متحده قرار گرفته، پيش از اين گفته بود که کاملاً آمادگي دارد تا به انجام وظيفه در سمت جديد خود بپردازد. او وعده داده بود که بزودي ابتکارعمل‌هايي در خصوص تقويت ثبات راهبردي ارائه دهد.

چند روز قبل مشخص گرديد که مذاکرت پيرامون ثبات راهبردي بين نمايندگان روسيه و ايالات متحده در تاريخ 28 جولاي (6 مرداد ماه) در ژنو برگزار خواهد شد.   

سرپرستي هيئت نمايندگي روسي در اين مذاکرات بر عهده "سرگئي ريابکوف" معاون وزير امور خارجه خواهد بود. "وندي شرمن"، معاون وزير خارجه آمريکا نيز رياست هيئت نمايندگي آمريکا در مذاکرات با روسيه را برعهده داشته باشد. خانم باني جنکينز نيز در رايزني‌هاي ژنو شرکت خواهد داشت.

ولاديمير پوتين و جو بايدن، روساي جمهوري روسيه و ايالات متحده در پايان مذاکرات خود در ژنو، در بيانيه مشترکي از تصميم مسکو و واشنگتن براي از سر گيري مذاکرات دوجانبه در زمينه مسائل مربوط به امنيت راهبردي خبر داده بودند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar