فارس/ سخنگوي جنبش نجباء گفت که گروه‌هاي مقاومت عراق نظاميان آمريکايي را تحت هر نامي هدف قرار خواهند داد.

«نصر الشمري» سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي نجباء در يک مصاحبه تلويزيوني گفت که در خصوص حضور نظامي آمريکا، اسامي و مسماها تفاوتي ندارد و آنان همچنان تحت هر عنوان و هر صفتي، اهدافي براي سلاح مقاومت هستند. 

او در گفت‌وگو با شبکه الميادين دلايل مخالفت گروه‌هاي مقاومت با موضع وزير خارجه عراق درباره حضور نظاميان آمريکايي در خاک اين کشور را تشريح کرد و گفت: «هم نخست‌وزير موقت، هم وزير دفاع و هم مشاور امنيت ملي تصريح کرده‌اند که عراق براي تامين ثبات خود نيازي به نيروهاي بيگانه ندارد و از امکانات و توان کافي در اين زمينه برخوردار است.

وي ادعاي «فؤاد حسين» وزير خارجه عراق را متناقض با رويکرد مسئولان امنيتي خواند و افزود: «تعجب‌آور است که وزير خارجه به‌ جاي رجوع به متخصصان، از نيازمندي عراق به نيروها و مستشاران آمريکايي سخن مي‌گويد! در پرانتز بايد تاکيد کنيم که اين وزير خارجه، پيش از تصدي اين پست، به‌طور علني اعلام کرده بود که نه به حاکميت و نه به دولتي تحت عنوان عراق اعتقاد ندارد! او آرزو دارد که عراق متزلزل و ناامن باشد تا به اهداف تجزيه‌طلبانه خود دست پيدا کند.»

معاون دبيرکل نُجَباء ضمن اشاره به فروپاشي دستگاه‌هاي نظامي - امنيتي عراق در پي ظهور داعش، ادامه داد: «زماني که عراق بيشترين نياز را به نيروها و مستشاران آمريکايي داشت، آن‌ها به هيچ دردي نخوردند و حضورشان منشأ هيچ فايده يا کمک مؤثري نبود.

الشَمَّري با تأکيد بر اينکه آمريکايي‌ها براي فريب دادن افکار عمومي، عنوان حضور خود در عراق را تغيير مي‌دهند، پرسيد: «تغيير عنوان اشغالگر به مستشار، چه سودي مي‌تواند داشته باشد؟ سربازان آمريکايي در خاک عراق حضور دارند، چه تفاوتي دارد که اين حضور نظامي تحت چه مسمايي و به چه بهانه‌اي باشد؟»

وي با اعلام اينکه «ما به طرف آمريکايي اطلاع داده‌ايم که همه نيروهاي خارجي را از خاک عراق بيرون بکشند» افزود: «اما آمريکايي‌ها برعکس جلوه مي‌دهند و مي‌گويند که دولت عراق خواستار بقاي نيروهاي نظامي خارجي شده است. معذرت مي‌خواهم که اين را مي‌گويم؛ اما يکي از دو طرف دروغ مي‌گويد و به‌نظر من آمريکايي‌ها از اعتبار بيشتري برخوردارند.»

سخنگوي نُجَباء از مشاور امنيت ملي عراق که روز خروج کامل نيروهاي آمريکايي را يک روز تاريخي خوانده است، تقدير کرد و گفت: «همه جناح‌ها بايد مانند آقاي اعرجي موضع بگيرند؛ زيرا عراق امروز امکانات نظامي بالا و ارتشي مجرب دارد که توانسته داعش را شکست بدهد.»

نصر الشَمَّري در پايان گفتگو با الميادين بار ديگر تأکيد کرد: «از نظر جنبش نُجَباء، مسائل تفاوت چنداني نکرده و عراق نيازي به نيروهاي آمريکايي ندارد. بنابراين به‌ وضوح اعلام مي‌کنيم که ما همچنان نيروهاي آمريکايي را تحت هر عنوان و هر صفتي، به‌عنوان اهدافي براي سلاح مقاومت به‌شمار مي‌آوريم.»

«محمد الربيعي» سخنگوي سياسي گروه «عصائب اهل الحق» از بزرگترين گروههاي نظامي الحشد الشعبي و داراي ۱۶ کرسي در پارلمان عراق نيز به نيويورک تايمز گفته است: «آمريکايي‌ها با تغيير نام نظاميانشان از نيروهاي رزمي به مستشاران و مربيان در صدد گمراه کردن افکار عمومي هستند.»

روزنامه نيويورک تايمز روز گذشته در گزارشي مدعي شد که به نظر مي‌رسد آمريکا با درخواست نخست‌وزير عراق براي تعيين موعد خروج نيروهاي رزمي‌اش از آمريکا موافقت کند، اما قرار نيست حتي يکي از ۲۵۰۰ سرباز آمريکايي حاضر در عراق نيز اين کشور را ترک کند و صرفا نقش و نوع کارکرد آن‌ها بازتعريف خواهد شد و نيروهاي آمريکايي با عناوين ديگري در عراق باقي خواهند ماند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar