فارس/ سفير ژاپن در مسکو به دليل اعتراض روسيه به اقدامات توکيو درخصوص اختلافات سرزميني، به وزارت امور خارجه اين کشور احضار شد.

به نوشته خبرگزاري «اسپوتنيک»، وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي نوشت: «ايگور مورگولوف معاون وزير امور خارجه روسيه در ارتباط با گام‌هاي غيردوستانه توکيو در روزهاي اخير در زمينه ادعاهاي سرزميني درخصوص کشورمان، به طرف ژاپني قوياً اعتراض کرد».
اين بيانيه مي‌افزايد: «ما قوياً از شرکاي خود خواسته‌ايم که به سمت خط مخرب در روابط دوجانبه حرکت نکنند و به اجراي توافقات رهبران درخصوص ترفيع روابط روسيه و ژاپن به يک سطح کيفي جديد از طريق توسعه جامع همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري، اعتمادسازي در فضاي امنيتي و روابط حسنه در امور بين‌المللي بپردازند».
اسپوتنيک به نقل از خبرنگار خود نوشت، «تويوهيسا کوزوکي» سفير ژاپن در مسکو روز دوشنبه پس از خروج از وزارت امور خارجه روسيه علت اين احضار را گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه توصيف کرد.
اين احضار پس از آن صورت گرفت که صبح امروز، سفير روسيه در توکيو به‌خاطر اعتراض به سفر اخير «ميخاييل ميشوستين» نخست‌وزير روسيه به جزاير تحت مناقشه کوريل، به وزارت امور خارجه ژاپن احضار شد.
ژاپن به‌شدت در زمينه تحرکات نظامي روسيه در اين جزاير راهبردي حساس است. روسيه ماه اکتبر (آبان) سال گذشته اعلام کرد که براي نخستين بار قصد استقرار يک سامانه موشکي در اين جزيره مورد مناقشه با ژاپن را دارد، اما اين اقدام بخشي از يک تمرين نظامي و نه با اهداف زرمي است. S-۳۰۰V۴، يک سامانه دفاع موشکي سطح ‌به‌ هواي کوتاه‌ برد است که  جهت مقابله با موشک‌هاي بالستيک ميان‌برد، کروز و همچنين هواپيماي جنگي  ساخته شده است.
جزاير کوريل که در ژاپن با عنوان «قلمروي شمالي» ناميده مي‌شود، در پايان جنگ جهاني دوم توسط نيروهاي شوروي سابق تصرف شدند. هر دو کشور مدعي مالکيت بر اين جزاير هستند و ژاپن به دنبال بازگرداندن آن به قلمروي خود است. اختلافات ميان ژاپن و روسيه بر سر اين منطقه از زمان پايان جنگ جهاني دوم تاکنون ادامه داشته و لاينحل باقي مانده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar