مهر/ سخنگوي مشترک نهادهاي امنيتي افغانستان در نشست خبري در کابل اعلام کرد که حداقل ۳۰ شهرستان اين کشور از کنترل طالبان آزاد شده اند.

به گزارش مرکز اطلاع رساني دولت افغانستان، «اجمل عمر شينواري» سخنگوي مشترک نهادهاي امنيتي افغانستان در نشست خبري در کابل اعلام کرد که نيروهاي دفاعي و امنيتي در بسياري از مناطق اين کشور به حالت تهاجمي تغيير موضع داده‌اند.
اين مقام نظامي و امنيتي در کابل همچنين افزود که به زودي شاهد دستاوردهاي نظاميان افغانستان خواهيم بود.
به گفته شينواري، طي مدت اخير در ۱۵۴ عمليات نظامي، بيش از هزار و ۵۰۰ عضو طالبان کشته و ۸ صد و يک نفر از آن‌ها زخمي شده‌اند و از سوي ديگر بايد توجه داشت که مبارزه با تروريسم تنها مسئوليت افغانستان نيست بلکه ديگر کشورهاي جهان نيز در اين ارتباط مسئول هستند.
سخنگوي مشترک نهادهاي امنيتي افغانستان همچنين اعلام کرد که تا کنون ۳۰ شهرستان افغانستان از کنترل طالبان پس گرفته شده‌اند.
آزادسازي ۳۰ شهرستان افغانستان از سوي نيروهاي دولتي در حالي است که همزمان دفتر نمايندگي سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) امروز دوشنبه با انتشار گزارشي اعلام کرد: در نيمه نخست سال ۲۰۲۱ ميلادي، ۱۶۵۹ غيرنظامي افغانستاني در نتيجه خشونت‌ها و درگيري‌هاي مختلف جان باخته‌اند و ۳۵۲۴ نفر ديگر نيز زخمي شده‌اند.
طبق گزارش مذکور، از مجموع تلفات غيرنظاميان در سال جاري، ۶۲ درصد توسط گروه طالبان، ۲۶ درصد توسط نيروهاي دولتي و ۱۲ درصد ديگر نيز در نتيجه ساير درگيري‌ها جان باخته‌اند.
بر اساس گزارش اين نهاد، تلفات غيرنظاميان طي اين مدت نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزايش يافته است.
سازمان ملل ضمن ابراز نگراني از افزايش چشمگير تلفات غيرنظاميان طي ۶ ماه نخست سال جاري٬ خواستار رعايت مسائل حقوق بشري و ارزش‌هاي انساني از طرف‌هاي درگير در افغانستان شده است.
اين در حاليست که در گزارش سازمان ملل به تلفات گسترده غيرنظاميان اين کشور از سوي اشغالگران خارجي به سرکردگي تروريست‌هاي آمريکايي در افغانستان هيچ اشاره‌اي نشده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar