فارس/ مدير سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) گفت ممکن است هرگز درخصوص خاستگاه ويروس کرونا جمع‌بندي قاطعي حاصل نشود.

به نوشته خبرگزاري «شينهوآ»، برنز در مصاحبه‌اي، به اين سوال که آيا شواهدي در مورد ساخته شدن ويروس کرونا در آزمايشگاه شهر «ووهان» چين وجود دارد پاسخ داد: «پاسخ صادقانه اين است که نمي‌توانيم جمع‌بندي قاطعي ارائه کنيم که آيا خاستگاه اين ويروس به حادثه‌اي در يک آزمايشگاه بازمي‌گردد يا اينکه خاستگاه آن انتقال از حيوانات آلوده به انسان است».
مدير سي‌آي‌اِي افزود، «مانند بسياري چيزهاي ديگر که ممکن است هرگز درموردشان به قضاوت قطعي نرسيم»، خاستگاه اين ويروس نيز ممکن است مجهول بماند.
بحث بر سر منشأ ويروس کرونا بعد از آن داغ شد که روزنامه «وال استريت ژورنال» در گزارشي مدعي شد داده‌هاي اطلاعاتي نشان مي‌دهند سه نفر از کارکنان آزمايشگاه شهر ووهان چين درست پيش از شيوع ويروس کرونا، به‌شدت بيمار شده بودند. اين روزنامه، بيمار شدن کارکنان اين آزمايشگاه را تأييدي بر ادعاي انتشار کوويد-۱۹ از اين آزمايشگاه دانست.
يک روز بعد، وزارت امور خارجه چين ادعاي وال‌استريت‌ژورنال را رد کرد و آن را کاملاً «فاقد صحت» توصيف کرد. «ژائو ليجيان» سخنگوي وزارت امور خارجه چين در واکنش به اين ادعا گفت: «موسسه ويروس‌شناسي ووهان ۲۳ مارس امسال (سوم فروردين) بيانيه‌اي صادر کرد و در آن بيان داشت که تا ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ با هيچ موردي از عفونت ناشي از ابتلا به ويروس کروناي جديد مواجه نشده بود».
«جو بايدن»، رئيس‌جمهور آمريکا نيز چندي پيش گفت ميان جامعه اطلاعاتي آمريکا درباره ۲ نظريه مربوط به شيوع ويروس کروناي جديد در دنيا اختلاف نظر وجود دارد. رئيس‌جمهور آمريکا در بيانيه‌اي که خرداد ماه منتشر شد به اينکه اين دو نظريه، مشخصاً چه نظريه‌هايي هستند اشاره‌اي نکرده است.
با اين وجود، بايدن در اين بيانيه تصريح کرده دستور داده درباره منشأ شيوع کرونا «از جمله اينکه اين ويروس بر اثر تماس انسان با يک حيوان مبتلا ايجاد شده يا بر اثر يک تصادف آزمايشگاهي»، بررسي‌هاي لازم انجام شود.
اواخر سال گذشته تيم تحقيقاتي اعزام شده از سوي سازمان جهاني بهداشت، پس از گذراندن چند هفته در چين و بررسي خاستگاه ويروس کرونا به اين نتيجه رسيدند که انتشار اين بيماري از آزمايشگاه شهر ووهان «با احتمال بالايي بعيد به نظر مي‌رسد».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar