ايسنا/ فرماندهي مرکزي آمريکا (سنتکام) اعلام کرده که ۹۵ درصد از نيروهاي آمريکايي مستقر در افغانستان از اين کشور خارج شده‌اند.

سنتکام در صفحه توييتر خود نوشته بعد اعلام رسمي خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان از سوي جو بايدن، رئيس جمهوري آمريکا، تاکنون معادل ۹۸۴ بار هواپيماي سي -۱۷ لوازم از افغانستان بيرون برده شده و بيش از ۱۷ هزار و ۷۴ قطعه تجهيزات نيز براي تخريب سپرده شده است.
فرماندهي مرکزي آمريکا گفته، تمام تجهيزاتي که براي تخريب سپرده شده، مربوط به تجهيزات دفاعي نبوده و تجهيزات اصلي نيز محسوب نمي‌شدند.
به گزارش بي.بي.سي در بيانيه خبري اين نهاد آمده که ژنرال کنت مک‌کنزي، فرمانده سنتکام در سفر اخيرش به کابل، نسبت به کمک طولاني‌مدت آمريکا به افغانستان و نيروهاي ملي اين کشور اطمينان داده است.
در روزهاي اخير با افزايش حملات طالبان، نيروهاي دولتي افغانستان کنترل شماري از بخش‌ها را از دست دادند. اما در روزهاي اخير مقام‌هاي افغان اعلام کردند که کنترل ۳۵ بخش را از طالبان پس گرفته‌اند.
در اين گزارش از ژنرال مک‌کنزي، فرمانده مرکزي آمريکا نقل قول شده که در چند روز گذشته آمريکا حملات هوايي خود را به حمايت از نيروهاي امنيتي افغان افزايش داده است.
او افزوده، آمريکا آماده است در صورت ادامه حملات طالبان، سطح حمايتش را از نيروهاي افغان ادامه دهد.
او گفته که در کنار حمايت هوايي، آمريکا به پشتيباني، حمايت مالي، شريک کردن اطلاعات و مشورت امنيتي با افغانستان همکاري خواهد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar