ايرنا/ ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه با تاکيد بر روابط خوب روسيه با جهان اسلام اعلام کرد که روسيه در مبارزه با تروريسم بين المللي با کشورهاي اسلامي همکاري مي کند.

پوتين روز چهارشنبه در پيامي به  نشست بين المللي اقتصادي روسيه و جهان اسلام تصريح کرد: کشورهاي اسلامي مي توانند روي همکاري روسيه در عبور از بحران هاي منطقه اي و مبارزه با تروريسم بين المللي حساب کنند.

وي افزود: مي خواهم تأکيد کنم که شرکاي ما مي توانند در تلاش براي غلبه بر بحران هاي منطقه اي و مشکلات حاد اجتماعي، در مقابله با همه مظاهر تروريسم و ​​افراط گرايي، روي حمايت و همکاري روسيه حساب کنند.

وي تصريح کرد: روابط روسيه با کشورهاي اسلامي به طور سنتي دوستانه و سازنده است.

دوازدهمين نشست بين المللي اقتصادي روسيه و جهان اسلام با حضور ايران در کازان پايتخت جمهوري تاتارستان روسيه آغاز بکار کرد.

کاظم جلالي سفير جمهوري اسلامي ايران در مسکو از طرف کشورمان در اين نشست بين المللي حضور دارد. 

بخش عمده برنامه هاي نشست بين المللي اقتصادي روسيه و جهان اسلام به صورت مجازي برگزار مي شود و در آن سفراي ۲۸ کشور اسلامي ازجمله جمهوري اسلامي ايران شرکت دارند.  

در جلسه هاي عمومي و تخصصي اين نشست که امروز و فردا (پنجشنبه) در کازان برگزار مي شود،  نمايندگاني از ۶۰ کشور و ۳۳ جمهوري و استان روسيه و موضوعاتي همچون همکاريهاي روسيه با کشورهاي اسلامي، مسائل بانکي و بانکداري اسلامي و گسترش همکاريهاي اقتصادي مناطق روسيه با کشورهاي مسلمان در دستور کار نشست قرار دارد.  
 
 اين نمايشگاه فرصتي است براي شرکتهاي کشورهاي اسلامي براي معرفي و ارايه صنعت حلال و همچنين ديدار و انجام گفتگوهاي تجاري و بازرگاني بين توليد کنندگان، توزيع کنندگان و تجار صنايع غذايي، مد و پوشاک، پزشکي و بهداشتي، آرايشي و گردشگري است.

 انتظار مي رود فردا پنجشنبه رستم مينيخانف رئيس جمهوري تاتارستان، احمد الزيدي وزير تجارت خارجي امارات و حسام الدين حسن حمص وزير صنايع مصر در اين همايش شرکت کنند.

در چارچوب همايش بين المللي اقتصادي روسيه-جهان اسلام، چهاردهمين نمايشگاه حلال روسيه با عنوان «روسيا حلال اکسپو» داير شده است.   

روسيه روابط گسترده اي با کشورهاي اسلامي دارد و از سال 2007 به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاري اسلامي حضور دارد. 

روسيه در مبارزه با تروريسم به سوريه کمک هاي ارزنده اي کرده و در اين عرصه با جمهوري اسلامي ايران همکاري مي کند.

مرکز اطلاعاتي مبارزه با تروريسم نيز با همکاري ايران، روسيه، سوريه و عراق از چند سال پيش در بغداد فعاليت مي کند و اطلاعات مربوط به تروريست ها در آن مبادله مي شود. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar