فارس/ نخست‌وزير پاکستان گفت: در شرايط فعلي نيروهاي آمريکا و ناتو در افغانستان توانايي مذاکره با طالبان را ندارند زيرا طالبان اکنون خود را پيروز ميدان مي‌داند.

 «عمران خان» نخست‌وزير پاکستان با اشاره به اينکه جنگ داخلي افغانستان مي‌تواند به خاک پاکستان نيز کشيده شود، اظهار داشت: پاکستان هيچ پناهگاه امني براي تروريست‌ها ندارد.

وي افزود: با وجود اردوگاه‌هايي که براي پناهندگان افغان وجود دارد، اتهام زدن پاکستان در مورد اعزام 10 هزار جنگجو به افغانستان احمقانه است.

به گفته خان، پاکستان ديگر تحمل بار پناهندگان افغان را ندارد. افغانستان ابتدا بايد اين پناهندگان را تحويل گرفته سپس از پاکستان درخواست پاسخ کند.

نخست‌وزير پاکستان در ادامه گفت: هيچ راه حل نظامي براي مشکل افغانستان وجود ندارد؛ ما شريک صلح در منطقه بوده و نمي‌خواهيم بخشي از رويارويي باشيم. دادن پايگاه به آمريکا نيز پاکستان را هدف تروريست‌ها قرار مي دهد.

وي با تأکيد بر اينکه طالبان آماده گفت‌وگو با مقامات آمريکا و افغانستان هستند نه با «اشرف غني» تصريح کرد: به همين دليل مذاکرات به بن بست رسيده است. پاکستان نقش مهمي در آوردن آمريکا و طالبان به ميز مذاکره ايفا کرده و در شرايط فعلي نيز نيروهاي آمريکا و ناتو در افغانستان توانايي مذاکره با طالبان را ندارند زيرا طالبان اکنون خود را پيروز ميدان مي‌داند بنابراين به سختي مي توان آنها را براي راه حل سياسي مجبور کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar