باشگاه خبرنگاران/ حمد بن جاسم آل ثاني وزير امور خارجه سابق قطر اعلام کرد از مدت‌ها پيش از تلفن همراهش جاسوسي مي‌شده است.

روزنامه کويتي الرأي در شماره امروز چهارشنبه خود در اينترنت نوشت «حمد بن جاسم آل ثاني»، وزير امور خارجه سابق قطر، درباره  رسوايي جاسوسي نرم افزار پگاسوس از سران کشورها، روزنامه نگاران و فعالان در سراسر جهان اعلام کرد که اين موضوع بسيار سوال برانگيز است و من مي‌دانم که سالهاست تلفنم کنترل مي‌شود.

بن جاسم در توئيتي در حساب توئيتر خود نوشت: آنچه در اخبار آمده است و آنچه مقامات بسياري از کشور‌هاي جهان درباره سامانه‌هاي جاسوسي به ويژه در منطقه ما و مناطق ديگر مي‌گويند بسيار سوال برانگيز است.

او افزود: البته همانطور که همه ما مي‌دانيم، کشور‌ها بايد آنچه را که بر امنيت آن‌ها در سطوح مختلف اقتصادي و اجتماعي تأثير مي‌گذارد و حاکميت و حريم خصوصي شهروندان را تهديد مي‌کند، از طريق نهاد‌هاي مسئول و تحت نظارت افراد مورد اعتماد، پيگيري کنند. اما آنچه جاي تأسف بسيار دارد اين است که در برخي کشور‌ها به ويژه در منطقه ما از اين سامانه‌هاي جاسوسي، خارج از چارچوبي که گفتم استفاده مي‌شود. اين اقدامات کار نوجوانان بي پروا نيست، بلکه بيشتر از سوي کساني است که مسئوليت دارند و حريم خصوصي مردم را نقض مي‌کنند و آنچه را که خدا حرام کرده است براي خود حلال مي‌کنند و امنيت و منافع کشور‌هاي خود را به خطر مي‌اندازند تا مثل افراد نوجوان نقشه‌هاي شوم خود را اجرا کنند.

الرأي افزود: بسياري، اظهارات بن جاسم را اشاره به برخي فعالان اماراتي در توئيتر نظير حمد المزروعي، طرفدار محمد بن زايد وليعهد امارات تلقي کرده اند که اخيراً گفته است پرونده‌هايي از برخي شخصيت‌ها و روزنامه نگاران در اختيار دارد و از آن‌ها باج خواهي مي‌کند.

اين مقام سابق قطري تصريح کرد: ما مي‌دانيم که وقتي شهروندي در منطقه ما قرباني دستگاه‌هاي جاسوسي و اداره کنندگان آن مي‌شود، چه در داخل باشد و چه در خارج، نمي‌تواند به جايي شکايت ببرد. زيرا دستگاه حقوقي و قضايي سالمي وجود ندارد.

او تأکيد کرد: وقتي اين جرم‌ها توسط کشور‌هاي خارج از منطقه ما کشف مي‌شود نيز اميدي براي شهروندان قرباني در منطقه ما نيست. زيرا متهم خود از اين سامانه‌هاي جاسوسي استفاده مي‌کند. مگر اينکه فرد مورد نظر شهروند کشوري ديگر باشد که در آن قانون حاکميت داشته باشد.

به نوشته الرأي، بسياري اين سخنان را با تحقيقات منتشر شده درباره دست داشتن امارات در نفوذ به تلفن همراه تعدادي از روزنامه نگاران، فعالان و مقامات بين المللي و تلاش براي باج خواهي از آن‌ها تفسير مي‌کنند.

روزنامه انگليسي گاردين نوشته بود: ابوظبي نام صد‌ها مقام و شخصيت انگليسي را در فهرست مراقبت‌هاي خود درج کرده است. حتي نام يکي از اعضاي مجلس اعيان انگليس در ليست ۴۰۰ نفري مذکور است. اعتقاد بر اين است که حاکم دبي، محمد بن راشد آل مکتوم، يکي از خريداران نرم افزار پگاسوس است. نام شيخه لطيفه دخترش که سال ۲۰۱۸ تلاش کرد از دبي فرار کند و هيا الحسين همسر سابقش که سال ۲۰۱۹ فرار کرد و اسامي تعدادي از زناني که با اين دو نفر در ارتباط هستند در اين فهرست قرار دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar