باشگاه خبرنگاران/ وزير خارجه آمريکا از کشته شدن شهروندان افغان همزمان با خروج نيروهاي آمريکايي از اين کشور ابراز تاسف کرد.

«آنتوني بلينکن» وزيرامورخارجه آمريکا، در جريان سفر خود به هند از کشته شدن شهروندان افغان همزمان با خروج نيرو‌هاي واشنگتن از کابل ابراز نگراني کرد.

بلينکن در بخشي از سخنان خود گفت: «تنها راه صلح در افغانستان مذاکره بود که همه طرفين بايد آن را جدي بگيرند.»

بلينکن با «نگران کننده» خواندن شديد حمله به غيرنظاميان افغان، مدعي شد: «افغانستان با قساوتي که عليه شهروندان خود دارد اين کشور را به دولتي مطرود تبديل مي‌کند.»

او در ادامه افزود: «تنها يک راه براي اين کشور وجود دارد و آن هم مذاکره است تا مناقشات با صلح حل شوند.»

در حاليکه اکنون آمريکا پس از ۲۰ سال نيرو‌هاي خود را از افغانستان خارج مي‌کند، نيروهاي طالبان هفته گذشته سرتاسر افغانستان و نقاط مرزي اين کشور را تصرف کردند.

وزير امور خارجه آمريکا امروز (چهارشنبه) با همتاي هندي خود در دهلي نو ديدار کرد. او در گفت‌وگو با گروهي از سران جامعه مدني در هتلي در دهلي نو روابط آمريکا و هند را يکي از مهمترين روابط در جهان ارزيابي کرد.

همچنين بناست بلينکن با نارندرا مودي، نخست وزير هند و ديگر مقامات هندي ديدار کند. آمريکا و هند، دو کشور رقيب چين، در نظر دارند همکاري خود را گسترش دهند و اختلافات خود را حل و فصل کنند و به نظر مي‌رسد اين سفر نيز در راستاي اين هدف انجام شده باشد.

اين اولين سفر بلينکن به هند از زمان تصدي مسئوليت وي در دوران رياست جمهوري جو بايدن است. بلينکن سه شنبه شب وارد هند شد و روز چهارشنبه عازم کويت مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar