فارس/ جو بايدن رئيس‌جمهور ۷۸ ساله آمريکا که به دليل گاف‌هاي متعددش درباره سلامت ذهني او سوالات زيادي ايجاد شده است، اين بار در پنسيلوانيا نام باراک اوباما و دونالد ترامپ را قاطي کرد.

در شرايطي که مخالفان جمهوري‌خواه جو بايدن بارها درباره وضعيت سلامت جسمي و ذهني رئيس‌جمهور آمريکا هشدار داده‌اند، سخنراني بايدن در پنسيلوانيا و گاف او درباره اوباما و ترامپ خبرساز شده است.

جو بايدن رئيس‌جمهور آمريکا در سخنراني روز چهارشنبه (ديروز) در يک کارخانه در ايالت پنسيلوانيا نام باراک اوباما و دونالد ترامپ را قاطي کرد.

به گزارش اسپوتنيک، «اين يک موضوع شناخته شده است که رئيس‌جمهور ۷۸ ساله ايالات متحده به دادن مستعد گافهاي لفظي و لغزش زبان است و معمولاً به همين خاطر توسط برخي از افراد در شبکه‌هاي اجتماعي مورد انتقاد يا تمسخر قرار مي‌گيرد».

بايدن روز چهارشنبه در يک کارخانه شهر «لي‌هاي ولي» ايالت پنسيلوانيا حضور يافت و براي مردم آمريکا درباره خط مشي دولتش به منظور تقويت سياست «کالاهاي آمريکايي بخريد»، سخنراني کرد.

رئيس‌جمهور آمريکا که به مدت هشت سال به عنوان معاون رئيس‌جمهور اين کشور در دولت باراک اوباما حضور داشت، در بخشي از اين سخنراني نام اوباما و دونالد ترامپ را با هم قاطي کرد.

بايدن گفت: «در سال ۲۰۰۹ در جريان دوره به اصطلاح رکود بزرگ، رئيس‌جمهور وقت از من خواست مسئول مديريت اين بخش شوم، رئيس‌جمهور وقت ترامپ (از من خواسته بود)».

رئيس‌جمهور ۷۸ ساله و دموکرات آمريکا بلافاصله متوجه گاف خود شد و در تلاش براي اصلاح آن گفت: «معذرت مي‌خواهم، اشتباه لُپي شد نام رئيس‌جمهور سابق را بردم او بود که باعث ...خوب ولش کن. رئيس‌جمهور اوباما زماني که من معاون رئيس‌جمهور بودم از من خواست مديريت آن را برعهده بگيرم».

به دنبال اين گاف و قاطي کردن نام اوباما و ترامپ، کاربران شبکه‌هاي اجتماعي در آمريکا به اين موضوع واکنش نشان دادند. برخي واکنش‌ها به تمسخر بايدن اختصاص داشت و برخي ديگر از واکنش‌ها، به ابراز نگراني آمريکايي‌ها درباره وضعيت سلامت ذهني و جسمي بايدن اختصاص داشت.

يکي از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي در آمريکا که خود را طرفدار حزب جمهوري‌خواه خوانده است، در اين باره نوشت: «امروز بايدن اوباما و ترامپ را قاطي کرد. بياييد اميدوار باشيم که فردا او کامالا (هريس معاون رئيس‌جمهور آمريکا) و جيل (بايدن همسر بايدن و بانوي اول آمريکا) را با هم قاطي نکند».

گاف رئيس‌جمهور آمريکا در پنسيلوانيا در شرايطي خبرساز شده که از زمان ورود او به کارزار مقدماتي او براي رقابت در انتخابات رياست جمهوري اين کشور درباره وضعيت سلامت جسمي و ذهني او بارها اظهارنظر شده است.

گاف‌هاي بايدن بعد از آغاز به کار به عنوان رئيس‌جمهور و لغزش و زمين خوردن او هنگام بالا رفتن از هواپيماي «شماره يک» (هواپيماي رئيس‌جمهور آمريکا) باعث ادامه جنجال‌ها درباره وضعيت سلامت جسمي و ذهني رئيس‌جمهور آمريکا شده است.

حضور بايدن در اجلاس خرداد ماه سران گروه هفت به ميزباني انگليس، پيش از اين خبرساز شده بود. تصاوير شبکه‌هاي اجتماعي از سرگرداني رئيس‌جمهور آمريکا در يک کافه محل برگزاري نشست سران گروه هفت حکايت داشت.

در فيلمي که از بايدن پخش شد، مشاهده مي‌شود که او در  تراس يک کافه سرگردان است و مسير را گم کرده است. شخصي در تراس از بايدن مي‌پرسد «جلسات چگونه برگزار مي‌شود؟» بايدن پاسخ مي‌دهد: «بسيار خوب». به دنبال اين ماجرا جيل بايدن همسر او وارد عمل شده و  بايدن را با خود مي‌برد. 

پيش از اين و در اوج کارزار مقدماتي نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري ۲۰۲۰ آمريکا، «فِرِد هِگِن» مدير کلينيک روانپزشکي بيمارستان لاويسنبرگ نروژ گفته بود که اختلال‌هاي شناختي‌ بايدن نشان مي‌دهد که او احتمالا از زوال عقلي رنج مي‌برد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar