ايرنا/ «مصطفي الکاظمي» نخست وزير عراق در توئيتي، سفر خود به واشنگتن را موفق و حامل دستاورد خروج نيروهاي رزمي آمريکا از کشورش دانست.

الکاظمي در اين توئيت نوشت: واشنگتن را به مقصد بغداد دوست داشتني ترک کرديم. سفري موفق داشتيم و تفاهم‌هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي حاصل شد. همچنين توافق کرديم که رابطه امنيتي به رابطه مبتني بر فعاليت نيروهاي آموزشي و مستشاري تبديل شود و تا پايان سال جاري نيروهاي عملياتي آمريکا در عراق حضور نداشته باشند. ما منتظر هستيم تا همبستگي اجتماعي و سياسي در راستاي خدمت به ملت تقويت شود. اميدواريم که ارتباط مداومي با «جو بايدن» رئيس جمهوري آمريکا داشته باشيم و همکاري و گفت وگو بين دو طرف تقويت شود.

اين توييت نخست وزير عراق که با استقبال برخي گروه‌ها در اين کشور به ويژه در اقليم کردستان مواجه شد، در حالي است که تعدادي از گروه‌هاي مقاومت مي‌گويند، تغيير نام و برچسب نيروهاي آمريکايي از رزمي به مستشاري را نمي‌پذيرند و تا پايان اشغالگري به مبارزه خود ادامه خواهند داد.

در جديدترين واکنش‌ها، «قيس الخزعلي» دبير کل «جنبش عصائب اهل الحق» عراق با اشاره به اينکه «خروج نيروهاي آمريکايي از عراق دروغ و فريب است»، اصرار بر ماندن را براي آمريکايي‌ها، پرهزينه توصيف کرد.

دبير کل عصائب اهل الحق امروز (پنجشنبه) در يک سخنراني افزود: بيانيه (توافق) دولت عراق و آمريکا هيچ اشاره‌اي به خروج نيروهاي آمريکايي، تعداد نيروهاي زميني و تجهيزات و نيز تعداد مستشاراني که در عراق مي‌مانند، ندارد.

وي مذاکرات دولت عراق با آمريکا و توافق حاصل شده را فريبکاري و دروغ توصيف و تصريح کرد که در بيانيه وزارت خارجه آمريکا و عراق منظور از نيروهاي عملياتي و بحث خروج آنها به صراحت بيان نشده است. همچنين نقض حاکميت عراق با پروازهاي آمريکا در آن نيامده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar