فارس/ رييس‌جمهور افغانستان گفت: اگر گروه طالبان معتقد به «شمشير» است، نيروهاي امنيتي و دفاعي جواب اين گروه را هم با شمشير خواهند داد.

همزمان با تشديد حملات گروه طالبان، رييس‌جمهور افغانستان گفت که استعمال زور از سوي اين گروه نتيجه نمي‌دهد و راه اساسي، راه‌حل سياسي است.

اشرف غني امروز (پنج‌شنبه، ۷ مرداد) در مراسم گراميداشت از روز ملي بيرق در ارگ رياست‌جمهوري گفت که اگر گروه طالبان معتقد به «شمشير» است، نيروهاي امنيتي و دفاعي جواب اين گروه را هم با شمشير خواهند داد.

در همين حال، او تأکيد کرد که اقداماتي بايد روي‌دست گرفته شود تا طالبان به اين نتيجه برسند که استمعال زور نتيجه نمي‌دهد.

همچنين وي از گروه طالبان خواست که به جاي جنگ، کشتار و خونريزي، پيام اتفاق و وحدت به مردم بدهند. او خطاب به اين گروه تأکيد کرد: «افغانستان يک باغ است و همه در آن جاي مي‌شوند. تمامي اقشار مي‌توانند در آن به اتفاق زندگي کنند.»

اشرف غني گفت که مردم افغانستان خواستار قطع خون‌ريزي و تأمين صلح در کشور هستند. به گفته‌ او، مردم افغانستان مي‌خواهند نظامي داشته باشند که در آن آينده و حقوق‌شان تأمين شود.

غني افزود که در صلح تمامي دردهاي مردم افغانستان درمان مي‌شود. او تأکيد کرد: «به طالبان مي‌گويم که روزانه چرا ده‌ها افغان جان خود را قرباني کنند؟ آيا جنگ راه‌حل است يا صلح؟»

رييس‌جمهور افغانستان همچنين گفت که مردم اين کشور دولت قوي مي‌خواهند؛ دولتي که به گفته‌ او، بتواند در چارچوب قانون از مردم افغانستان نمايندگي کند، نه با زور.

از سويي ديگر نيز، او در بخشي از صحبت‌هايش تأکيد کرد که طالبان بايد نسبت به عملکرد خود به مردم افغانستان جواب بدهد.

 غني گفت: «آيا بزرگان طالبان براي مردم توضيح داده‌اند که چرا اسامه بن لادن را بر منافع ملي افغانستان ترجيح داده‌اند؟ اگر مهمان بود…، راه برايش پيدا کرده و به‌جاي ديگر مي‌فرستادند.»

وي افزود که اين گروه همچنين بايد به مردم افغانستان توضيح دهد که آيا منافع ملي افغانستان برايش مهم است يا هم منافع ملي شبکه‌ها.

از سويي ديگر نيز، رييس‌جمهور افغانستان افزود که اين گروه بايد در مورد جنگ کنوني‌اش که از اثر آن سرمايه‌هاي ملي آسيب مي‌بيند، نيز به مردم جواب ارايه کند. او از طالبان خواست که به برنامه‌ خود براي «ويراني» افغانستان هم به مردم توضيح دهند که از کجا طرح‌ريزي شده است.

 با اين حال، اشرف غني تأکيد کرد که مردم افغانستان تسليم طرح‌هايي که در آن نابودي افغانستان باشد، نخواهند شد. او گفت: «يک چيز ثابت است؛ شما (طالبان) به زور تسليم نمي‌شويد و ما هم به زور تسليم نمي‌شويم.»

غني در حالي اين گفته‌ها را مطرح مي‌کند که در ماه‌هاي اخير طالبان به حملات‌شان در افغانستان شدت بخشيده‌اند. همزمان با تشديد خشونت‌ها از سوي طالبان، مذاکرات صلح نيز به کندي پيش مي‌رود.

رييس‌جمهور افغانستان همزمان با افزايش حملات طالبان گفته بود که اين گروه اراده‌اي براي صلح ندارد، از اين رو دولت طرحي را روي دست دارد که برمبناي آن وضعيت کشور در سه تا شش ماه آينده تغيير مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar