ايسنا/ رئيس جمهوري پيشين آمريکا هيچ حرف ناگفته‌اي را در تازه‌ترين حمله مستقيم خود عليه برنامه زيرساختي يک تريليون دلاري جو بايدن بر جاي نگذاشته است.

به نقل از پايگاه اينسايدر، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري پيشين ايالات متحده تهديد کرده است هر جمهوري‌خواهي که از برنامه زيرساختي جو بايدن حمايت کرده و به دموکرات‌ها در تصويب آن کمک کند، با مانع‌تراشي او در رقابت درون حزبي مواجه خواهد شد.

اظهارات ترامپ پس از آن منتشر شد که ميچ مک‌کانل، رهبر اقليت سناي آمريکا گفت به پيشبرد اين طرح راي مثبت مي‌دهد. هفده جمهوري‌خواه به تمام ۵۰ عضو دموکرات ملحق شده‌اند تا اين طرح به سرانجام برسد.

راي‌گيري روز چهارشنبه ساعاتي پس از آن انجام شد که گروهي متشکل از ۱۰ دموکرات و مذاکره‌کنندگان دموکرات از توافق بر سر زيرساخت با کاخ سفيد خبر دادند. اين شامل يک توافق جديد ۵۵۰ ميليون دلاري در هزينه‌ها و ۳۰ ميليارد دلار در کاهش هزينه‌ها مي‌شود.

ترامپ که در طول مدت رياست جمهوري خود تلاش کرد تا لايحه زيرساختي مورد نظر خودش را به تصويب برساند، به اين مذاکرات تاخته و گفته است قانونگذاران جمهوري‌خواه از مذاکرات دوري کنند چرا که تصويب اين لايحه به معناي "پيروي براي دولت بايدن و دموکرات‌هاست و ... آنها به شدت از آن در انتخابات ۲۰۲۲ استفاده مي‌کنند."

رئيس‌جمهوري پيشين آمريکا در پيامي نوشت: جمهوري‌خواهان اين کار را انجام ندهيد... ميهن‌پرستان هرگز آن را فراموش نخواهند کرد! اگر اين توافق اجرايي شود، نامزدهاي بسياري در مسير شما ظاهر خواهند شد.

اين تهديد در حالي بيان مي‌شود که دونالد ترامپ برخي رقباي تازه‌نفس را به تلاش و برکناري سناتور ليزا مورکوفسکي جمهوري‌خواه از آلاسکا و آنتوني گونزالس جمهوري‌خواه از اوهايو ترغيب کرده است. ترامپ با وجود شکست در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰، از قدرت خوبي در حزب جمهوري‌خواه برخوردار است و از چند نامزد جديد هم حمايت کرده است.  

راي‌گيري روز چهارشنبه براي پيشبرد لايحه زيرساختي در مجلس سنا، قبل از راي‌گيري نهايي در مورد اين لايحه است که طي يکي دو هفته آينده انجام مي‌شود. دموکرات‌ها همچنين در حال تهيه يک بسته سازش هستند که بدون حمايت جمهوري‌خواهان در مجلس سنا به تصويب مي‌رسد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar