ايسنا/ مقامات نيجريه رهبر جنبش اسلامي اين کشور را بعد از اينکه دادگاه عالي استان کادونا او و همسرش را از تمام اتهامات مبرا دانست، آزاد کردند.

به نقل از روزنامه ونگارد نيجريه، مقامات نيجريه روز چهارشنبه شيخ ابراهيم زکزاکي، رهبر جنبش اسلامي اين کشور و همسرش را از تمام اتهامات تبرئه و آزاد کردند.

به نوشته اين روزنامه، در جلسه محاکمه هشت ساعته، قاضي اتهامات باطله عليه شيخ زکزاکي و همسرش را که شامل اخلال در نظم عمومي و برگزاري تجمعات غيرقانوني بود، رد کرد.

گفته مي‌شود شيخ زکزاکي و همسرش زينت ابراهيم و يکي از فرزندانشان در دسامبر ۲۰۱۵ در جريان حمله ارتش و نيروهاي پليس به منزلش و حسينيه‌اي در استان کادونا بازداشت شدند که منجر به شهادت صدها تن از جمله چند فرزند آنها شد.

برخي منابع گفتند، تعداد شهداي اين حادثه همزمان با برگزاري اربعين امام حسين (ع) به حدود ۲۰۰۰ تن رسيد.

در اين حمله شيخ زکزاکي به شدت زخمي شد و سه فرزندش به شهادت رسيدند. در حالي‌که سه تن ديگر از فرزندانش يک سال قبل در مراسم روز جهاني قدس در سال ۲۰۱۴ به ضرب گلوله نيروي پليس نيجريه به شهادت رسيده بودند.

دستگاه قضايي نيجريه دسامبر ۲۰۱۶ فورا شيخ زکزاکي را آزاد کرد و حکم داد، نيروهاي امنيتي بايد ۱۵۰ هزار دلار آمريکا به خانواده او غرامت بپردازند.

شيخ زکزاکي قبلا بابت بازداشت بدون اتهام خود در جريان حمله به مرکز اسلامي نيجريه شکايت کرده بود.

در مارس آدم احمد سوهو، نماينده رهبر جنبش اسلامي نيجريه در شهر جوس تاکيد کرد: دولت نيجريه در روند آزادي شيخ زکزاکي و همسرش به تحريک عربستان و آمريکا سنگ اندازي مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar