تسنيم/ سخنگوي کرملين گفت: سخنان رئيس جمهور آمريکا درباره اقتصاد روسيه و "مشکل پوتين" نشان مي‌دهد که چه درک اشتباهي از روسيه در ايالات متحده وجود دارد و آماري از سهم نفت و گاز در درآمدهاي ملي روسيه را براي رد اين ادعا يادآور شد.

به نقل از خبرگزاري «اينترفکس»، "ديميتري پسکوف" سخنگوي دفتر رياست جمهوري روسيه اعلام کرد که سخنان "جو بايدن" رئيس جمهوري آمريکا درباره "مشکلات" روسيه و شخص ولاديمير پوتين، گوياي آن است که برداشت کاملاً اشتباهي از روسيه در ايالات متحده صورت مي‌گيرد.

صحبت بر سر سخنان اخير رئيس جمهوري آمريکا است که مدعي شدرديس جمهوري روسيه يک مشکل واقعي دارد، براي اينکه کشوري را رهبري مي کند که اقتصاد آن صرفاً متکي بر وجود سلاح‌هاي هسته‌اي و منابع نفتي خود است و اين مسئله پوتين را خطرناک‌تر مي‌کند.

سخنگوي کرملين در واکنش به اين اظهارات بايدن، با يادآوري اينکه رئيس جمهوري آمريکا براي افسران آژانس اطلاعات ملي سخنراني مي‌کرد و با توجه به مخاطبانش مي‌بايست "سخنان شجاعانه‌اي" به زبان مي‌آورد، گفت: «علاوه بر اين، کاملاً مشخص است که رئيس جمهور بايدن پيام‌هايي را مي‌خواند که مشاورينش به او مي‌دهند و در اينجاست که درک و آگاهي کاملاً اشتباه از روسيه امروزي در ايالات متحده مشخص مي‌شود.»

سخنگوي کرملين تأکيد کرد، اين يک واقعيت است که روسيه يک قدرت بزرگ هسته‌اي و داراي منابع عظيم نفت و گاز است، ولي اين ادعا که جز اينها چيز ديگري ندارد، اشتباه محض است.

وي با اشاره به اطلاعات نادرست رئيس کاخ سفيد آمريکا از وضعيت اقتصاد روسيه، توضيح داد: «مشاورين آقاي بايدن بايد اطلاعات درستي در اختيار او قرار مي‌داند که سهم صنعت نفت و گاز روسيه در درآمد ناخالص ملي روسيه در سال 2020 فقط 15.2 درصد بوده است. اين سهم در سال 2017 تقريباً 17 درصد بود. ضمن اينکه درآمدهاي نفت و گازي در بودجه دولت روسيه در سال 2010 حدود 46 درصد بود که در سال 2020 به 28 درصد کاهش يافت. اگر در رابطه با کشور ما اطلاعات تخصصي و درستي با اطلاع رئيس جمهوري ايالات متحده رسانده مي‌شد، قطعاً چنين اطلاعات موثقي به او گزارش مي‌شد.»

پسکوف تأکيد کرد، بر کسي پوشيده نيست که روسيه نه تنها تسليحات هسته‌اي دارد، بلکه داراي انرژي هسته‌اي پيشرفته است که از آن در عرصه‌هاي مختلف استفاده مي‌کند. اين کشور داراي فناوري‌هاي نو و پيشرفته، صنايع کشاورزي قابل توجه و ديگر عرصه‌هاي اقتصادي و صنعتي است که بطور مرتب در حال توسعه هستند و همکاري‌هاي دائم روسيه با ساير کشورها در اين زمينه‌ها روندي رو به گسترش دارد.  

سخنگوي کرملين در خصوص ادعاي بايدن درباره قصد مسکو براي دخالت در نتيجه انتخابات ميان دوره‌اي سال 2022 در آمريکا، نيز تأکيد کرد: «روسيه هرگز در روند انتخابات در ايالات متحده يا ساير کشورها دخالت نکرده و قصد چنين مداخله‌اي را هم ندارد. اين مسئله نيز از جمله اطلاعات نادرستي است که به رئيس جمهوري آمريکا داده مي‌شود.»  

وي همچنين يادآور شد، اين در حالي است که مقامات مسکو بشدت نگران فعاليت‌هاي سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريکايي در خاک روسيه هستند و اين فعاليت‌ها هرگز متوقف نشده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar