ايسنا/ رسانه دولتي کره‌شمالي امروز پنج‌شنبه گزارش داد، رهبر کره‌شمالي در پيونگ‌يانگ به کشته‌شدگان جنگ چين اداي احترام کرده و متعهد شد روابط قدرتمند با پکن را حفظ کند.

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، حضور روز چهارشنبه کيم جونگ اون، رهبر کره‌شمالي در "برج دوستي" که به ياد سربازان چيني کشته‌شده در جريان جنگ ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ کره است، سومين بار از زمان به قدرت رسيدن او در اواخر ۲۰۱۱ به شمار مي‌رود. اين بازديد همچنين يک روز بعد از شصت و هشتمين سالروز پايان اين جنگ انجام شد.

براساس گزارش آژانس خبري مرکزي کره (کي‌سي‌ان‌اي)، کيم جونگ اون در اين بناي يادبود گفت: روح نجيب و شاهکارهاي مردم چين که به جنگ تاريخي و مقدس مردم کره به بهاي ريخته شدن خونشان کمک کردند، آن هم در زماني که (کره‌شمالي) سخت‌ترين و دشوارترين آزمايش‌ها را پشت سر مي‌گذاشت، جاودانه خواهد ماند.

کيم جونگ اون تاکيد کرد که "دوستي اين دو کشور با روابط خويشاوندي پيوند خورده است، نسل به نسل در جاده‌اي براي هدف مشترک محکم به پيش خواهد رفت."

چين در جريان جنگ کره، در کنار کره‌شمالي عليه کره‌جنوبي و نيروهاي سازمان ملل به رهبري آمريکا جنگيد. اين جنگ با يک آتش‌بس موقت به پايان رسيد و به عملا به معناي آن است که دو کره اکنون به لحاظ فني در وضعيت جنگي به سر مي‌برند.

کيم وعده داده است که روابط کشورش با چين و خط لوله اقتصادي آن را ارتقا مي‌دهد، زيرا در تلاش است تا کره‌شمالي را از آنچه "بدترين" بحران ناشي از پاندمي، تحريم‌هاي تحت رهبري آمريکا و بلاياي طبيعي سال گذشته ناميده است، نجات دهد.

اوايل همين هفته، کيم جونگ اون همچنين با احياي کانال‌هاي ارتباطي فرامرزي با کره‌جنوبي‌، پس از سيزده ماه توقف و همچنين ارتقاي مناسبات دوجانبه موافقت کرد. برخي کارشناسان مي‌گويند هدف کيم ايجاد روابط بهتر با جهان خارج در مواجهه با دشواري‌هاي اقتصادي است. اما ديگر کارشناسان تاکيد دارند که کره‌شمالي صرفا مي‌خواهد کره‌جنوبي، آمريکا را به سازش در مذاکرات هسته‌اي متقاعد کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar