مهر/ وزارت دفاع ترکيه امروز در بيانيه اي اعلام کرد: آنکارا ماموريت‌هاي رزمي در افغانستان انجام نخواهد داد.


به گزارش خبرگزاري آناتولي، وزارت دفاع ترکيه امروز پنجشنبه با صدور بيانيه اي اعلام کرد: در صورت ادامه حضور نيروهاي مسلح ترکيه در افغانستان، غير از عمليات دفاع قانوني، ماموريت‌هاي رزمي و عمليات ديگري به انجام نخواهد رسيد.

در بيانيه صادره از سوي وزارت دفاع ترکيه در اين باره آمده است: با توجه به تحولات اخير، تغيير و تقويت نيروها در مرز با ايران انجام شده است؛ سربازان ما تدابير لازم براي جلوگيري از تخلفات مرزي را اتخاذ کرده اند.

مقامات وزارت دفاع ترکيه پيشتر اعلام کرده بوند که يک هيئت فني از وزارت دفاع آمريکا براي ارزيابي طرح تامين امنيت فرودگاه بين‌المللي کابل افغانستان توسط ترکيه به آنکارا سفر مي‌کند.

اين مسئله علاوه بر اجلاس ناتو که پيشتر در شهر بروکسل برگزار شد، در ديدار دوجانبه رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور ترکيه و جو بايدن رئيس‌جمهور آمريکا در حاشيه اين اجلاس نيز مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

روساي جمهور دو کشور هياتي را مسئول بررسي راهکار نهايي در مورد اين موضوع کرده و درباره طرح ترکيه براي تامين امنيت فرودگاه بين المللي حامد کرزاي به توافق کلي دست يافتند.

به گزارش خبرگزاري مهر، با آغاز خروج اشغالگران خارجي به سرکردگي تروريست‌هاي آمريکايي از افغانستان، واشنگتن در تلاش است تا از افزايش ناامني در اين کشور به عنوان بهانه‌اي براي سوءاستفاده بهره برداري کند.

طي هفته هاي اخير، همزمان با خروج نظاميان آمريکا و ناتو از افغانستان، درگيري ها بين طالبان و نيروهاي دولتي افغانستان براي تسلط بر مناطق بيشتر افزايش يافته است و همين امر دستاويزي براي مقامات آمريکايي جهت خطرناک جلوه دادن عواقب خروج شان از افغانستان شده است.

ارتش آمريکا مي گويد که احتمالاً روند اجراي برنامه ادعايي خروج نظاميان خود و ناتو از افغانستان را به علت پيشرفت طالبان در تصرف برخي مناطق اين کشور در درگيري هاي اخير، کند مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar