فارس/ مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با ادعاي مؤثر بودن اعمال تحريم‌ها عليه روسيه، مدعي شد که مسکو از نظر اقتصادي قدرت به شمار نمي‌آيد و به همين دليل عوارض جانبي تحريم‌هاي اقتصادي بر آن اثر مي‌گذارد.

بورل امروز (پنجشنبه) در مصاحبه با روزنامه اسپانيايي «پائيس» با ادعاي قدرتمند نبودن روسيه از نظر اقتصادي، ادعا کرد تحريم‌ها عليه اين کشور اقدامي مؤثر است.

به نوشته وبگاه شبکه «ريانووستي»، وي در اين‌باره گفت: «تحريم اشخاص، اگرچه به نظر نمي‌رسد که چندان مفيد باشند اما منع مسافرت و مسدودکردن دارايي کساني که صاحب آن هستند، اقدامات موثري است. تحريم‌هاي اقتصادي نيز داراي عوارض جانبي و هزينه‌اي هستند».

اين مقام اروپايي با ادعاي اينکه سياست نمي‌تواند فقط بر تحريم‌ها مبتني باشد، اظهار داشت: «اما زماني فرا‌مي‌رسد که بايد اعمال شوند، زيرا اگر اين کار انجام نشود، بدان معني است که شما فقط به حرف زدن بسنده کرده‌ايد».

بر اساس اين گزارش، بورل در ادامه ادعاهاي خود افزود: «روسيه از نظر اقتصادي، يک قدرت به‌شمار نمي‌رود. اما داراي سلاح‌هاي متعارف و تسليحات اتمي است و لازم است روش‌هاي غير متعارف جنگ که شامل فنآوري‌هاي جديد است، را نيز در نظر بگيريم، روش‌هايي که [روسيه] در اجراي آنها ترديدي ندارد».

به نوشته ريانووستي، وي در پايان گفت: «با اين وجود ما بايد در موضوعاتي که در آنها به روسيه نياز داريم، از جمله قطب شمال، انرژي، به‌دنبال تفاهم متقابل با اين کشور باشيم. در رابطه با روسيه لازم است از يک طرف به استراتژي مهار پايبند باشيم و از سوي ديگر به جمع‌بندي توافقنامه‌هايي درخصوص موضوعات ضروري بپردازيم».

در تاريخ ۲۱ تيرماه بود که شوراي اروپا با اتهام‌زني به روسيه درباره «بي‌ثبات کردن» اوکراين، تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه روسيه را ۶ ماه ديگر تمديد نمود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar