فارس/ وزير امور خارجه آمريکا درخصوص نقش مثبت چين در راستاي حل و فصل مسالمت‌آميز درگيري‌ها در افغانستان ابراز اميدواري کرد.

 
به نوشته پايگاه اينترنتي شبکه «راشا تودي»‌، بلينکن گفت، اگر حضور چين در مناسبات افغانستان به «حل و فصل مسالمت‌آميز درگيري‌ها کمک کند، مي‌تواند «امر مثبتي» باشد.

وزير امور خارجه چين با اشاره به گفت‌وگوهاي چين و نمايندگان طالبان گفت، «هيچ کس» نمي‌خواهد شاهد تصرف کامل افغانستان توسط اين گروه و بازسازي حکومت آن‌ها در اين کشور باشد.

بلينکن از طالبان درخواست کرد «به شکل مسالمت‌آميز» به ميز مذاکره بازگردد تا به حدود بيست سال درگيري در افغانستان که با حمله آمريکا به اين کشور آغاز شد، پايان دهد.

وزارت امور خارجه چين اخيرا تأکيد کرده که سياست «عدم مداخله» در امور داخلي افغانستان را دنبال مي‌کند و خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان، «شکست» سياست خارجي واشنگتن در اين کشور را آشکار کرد.

دولت پکن ديروز (چهارشنبه) ميزبان هيأتي ۹ نفره از گروه طالبان به رهبري «ملا برادر» معاون سياسي اين گروه بود تا درخصوص فرايند صلح افغانستان مذاکره‌کنند.

وزارت خارجه چين درباره سفر دو روزه اين هيأت به «تيانجين» گفت انتظار دارد طالبان براي برقراري صلح و پايان دادن به جنگ در افغانستان و کمک به بازسازي اين کشور، ايفاي نقش کند.

«محمد نعيم»، سخنگوي دفتر سياسي طالبان در قطر، گفته است که اين هيئت، ديدارهاي جداگانه‌اي با وانگ‌ يي، وزير خارجه، معاون و نماينده‌ ويژه‌ي وزارت خارجه‌ چين در امور افغانستان داشته و درباره‌ مسايل اقتصادي، سياسي و امنيتي بحث کرده است.

به گفته سخنگوي دفتر سياسي گروه طالبان اين گروه به چين اطمينان داده است که از خاک افغانستان عليه امنيت هيچ کشوري استفاده نخواهد شد.

«وانگ يي» وزير خارجه چين نيز طي ديدار با هيأت اعزامي طالبان توضيح داد: «اميدوارم طالبان، افراط‌گرايان ترکستان شرقي را سرکوب کند زيرا تهديد مستقيمي براي امنيت ملي چين هستند».

 

اين هيأت در حالي به چين سفر کرده است که طالبان حملات‌ خود را بر نقاط مختلف افغانستان از جمله ولايت بدخشان هم مرز با چين افزايش داده‌اند. جنگ‌جويان گروه طالبان در جريان ماه‌هاي اخير بيش از ۱۰۰ شهرستان را تصرف کرده‌اند.

علاوه بر اين، «ژائو ليجان» سخنگوي وزارت امور خارجه چين در توئيتي اعلام کرد: هر دو کشور تصميم گرفته اند براي آغاز واقعي مذاکرات داخل افغانستان تلاش کنند تا به طور جدي مانع تبديل شدن دوباره افغانستان به کانون اقدامات تروريستي شوند.

همچنين روز چهارشنبه وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که بر اساس اطلاع دولت چين، هدف از اين دعوت، ابراز نگراني چين مبني بر وضعيت امنيتي افغانستان، حضور اعضاي خارجي در کنار طالبان و حمايت دولت چين از گفت‌وگوهاي صلح و توافق سياسي است.

وزارت خارجه افغانستان افزوده که مقام‌هاي ارشد دولت چين، در ديدار با هيئت طالبان، نگراني خود را مبني بر حملات اخير طالبان که سبب کشتار مردم و آواره شدن ده‌ها هزار نفر شده، بيان کرده و از اين گروه خواسته‌اند تا به راه حل سياسي تن داده و روابط خود را با تروريست‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي قطع کند.

در بيانيه وزارت خارجه افغانستان آمده است که با توجه به تهديدات مشترک امنيتي و منافع مشترک سياسي و اقتصادي، دولت افغانستان انتظار دارد تا دولت چين، در راستاي تقويت اجماع منطقه‌اي و اعمال فشارهاي بين‌المللي بر طالبان براي قطع خشونت‌ها، برقراري آتش‌بس، تأمين صلح و پايان حضور تروريست‌هاي خارجي در افغانستان، نقش ايفا کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar