مهر/ وزارت دادگستري ايالات متحده از توقيف يک نفتکش دو هزار تني تحت مالکيت يک تبعه سنگاپور به بهانه نقض تحريمهاي بين المللي عليه کره شمالي خبر داد.

به نقل از رويترز، وزارت دادگستري ايالات متحده روز جمعه در بيانيه اي ادعا کرد که يک نفتکش ۲،۷۳۴ تني را به دليل نقض تحريم‌هاي بين المللي و تحويل محموله فرآورده‌هاي نفتي به کره شمالي توقيف کرده است.

بنا به ادعاي وزارت دادگستري ايالات متحده، از اين نفتکش که تحت مالکيت يک تبعه سنگاپور قرار دارد و طبق حکم ايالات متحده در مارس ۲۰۲۰ توسط مقامات کامبوج توقيف شده است، براي انتقال فرآورده‌هاي نفتي به کشتي‌هاي کره شمالي و تحويل مستقيم محموله‌ها به بندر «نامپو» اين کشور استفاده شده است.

در بيانيه وزارت دادگستري آمده است که «اتهاماتي همچون دسيسه چيني براي دور زدن تحريم‌هاي اقتصادي عليه جمهوري دموکراتيک خلق کره [کره شمالي] و توطئه براي پولشويي، عليه مالک و اپراتور اين نفتکش مطرح است».

نکته شايان توجه در اين بيانيه آن است که چرا وزارت دادگستري آمريکا پس از گذشت يکسال و اندي از توقيف اين نفتکش، سکوت خود را شکسته و اين اتهام‌ها را مطرح مي‌کند!

گفتني است، سازمان ملل و جامعه بين المللي دولت کره شمالي را به بهانه پيگيري برنامه‌هاي هسته‌اي و موشک‌هاي بالستيک تحت تحريم قرار داده اند و اين تحريم‌ها واردات نفت و ساير اقلام را به اين کشور محدود مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar