فارس/ در پي تکرار ادعاهاي قطر درباره حاکميت بر مجمع‌الجزاير «حوار»، بحرين از تقويم سال جديد که مطابق با تقويم الزباره ـ نام يک جزيره تحت حاکميت قطر- نگاشته شده، رونمايي کرد.

کميته عالي تقويم بحرين با رونمايي از تقويم جديد اعلام کرد که به دستور «حمد بن عيسي آل خليفه» شاه اين کشور تقويم سال ۱۴۴۳ هجري قمري بحرين بر اساس شيوه تقويم الزباره موسوم به «روزنامة الزباره و البحرين» مربوط به سال ۱۷۸۳ ميلادي تهيه و تنظيم شده است.

خبرگزاري بحرين (بنا) به نقل از «عبدالرحمن بن محمد بن راشد آل خليفه» رئيس شوراي عالي امور اسلامي و رئيس کميته عالي تقويم بحرين گفت که اين تقويم بر اساس معيارهاي شرعي، علمي و نجومي و شيوه علماي قديمي بحرين در تعيين اوقات شرعي نماز و مناسبت‌هاي ديني بر اساس آنچه علامه عبدالرحمن الزواوي در تقويم الزباره و بحرين وضع کرده بود، تهيه و تنظيم شده است.

رونمايي از اين تقويم در حالي است که اختلافات قديمي بحرين و قطر بر حاکميت بر مجمع‌الجزاير حوار و الزباره بار ديگر بالا گرفته است و در همين راستا «خالد بن احمد آل خليفه» مشاور شاه بحرين در امور ديپلماتيک و وزير خارجه سابق اين کشور در واکنش به مطالبات قطري‌ها درباره حاکميت بر جزاير حوار در حساب توئيتري خود نوشت: «کساني که امروز آمده‌اند ديروز وجود نداشتند... حوار متعلق به بحرين است و الزباره نيز متعلق به بحريني‌هاست و حقوق آن‌ها در اين جزاير هرگز تباه نخواهد شد». (جزئيات بيشتر)

پيشتر قطري‌ها با راه‌اندازي کمپيني در توئيتر خواستار احياي حاکميت قطر بر جزاير «حوار» شده بودند.

جزاير حوار در فاصله دو کيلومتري قطر و ۲۰ کيلومتري بحرين قرار دارد و جزاير مورد منازعه بحرين و قطر است که در سال ۲۰۰۱ دادگاه لاهه به دليل اجتناب از وقوع درگيري مسلحانه بين دو کشور، رأي به حاکميت بحرين بر اين جزائر و حاکميت قطر بر جزاير «الزباره» داد.

طبق اين رأي دادگاه، کشتي‌هاي تجاري قطر حق عبور مسالمت‌آميز از آب‌هاي منطقه‌اي بحرين واقع در بين جزاير حوار را دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar