ايسنا/ از امروز (يکشنبه) اول اوت سال جاري ميلادي تعداد کارمندان سفارت آمريکا در روسيه کاهش مي‌يابد.

به نقل از خبرگزاري تاس، اين تصميم در پي محدوديت در استخدام کارمند روس وضع شده از سوي دولت مسکو و در پي تحريم‌هاي ضد روسي از سوي واشنگتن در آوريل گرفته شده است. از امروز سفارت آمريکا در روسيه با حداقل کارمند يعني ۱۲۰ تن کارش را ادامه مي‌دهد.

در آوريل، واشنگتن ۱۰ ديپلمات روس را با ادعاي اين مساله که آنها به سرويس‌هاي اطلاعاتي کشورشان روابطي دارند، اخراج کرد.

جان ساليوان، سفير آمريکا در مسکو در گفتگويي با ايستگاه راديويي "اکو موسکوي" گفت، سفارت آمريکا مجبور است کارمندان روسي را اخراج کند و تعداد کارمندان را به يک دهم آنچه که در ۲۰۱۶ بود يعني ۱۲۰۰ تن، برساند.

مسکو بارها به واشنگتن گفته بود که آماده پذيرش کارمندان و ديپلمات‌ها از آمريکاست. آناتولي آنتونف، سفير روسيه در واشنگتن در ژوئيه گفته بود که آمريکا هيچ درخواستي براي ويزاي ديپلماتيک روسي تاکنون ارائه نکرده است.

اواسط آوريل سال جاري ميلادي، جو بايدن، رئيس جمهوري آمريکا در دستوري اجرايي تحريم‌هاي ضد روسي را وضع کرد. به اين ترتيب، پس از ۱۴ ژوئن ۲۰۲۱، شرکت‌هاي آمريکايي نمي‌توانند اوراق قرضه روسيه را توسط بانک مرکزي، صندوق رفاه ملي يا وزارت دارايي خريداري کنند.

تحريم‌ها عليه ۱۶ شخصيت حقوقي و ۱۶ فرد با ظن دخالت در انتخابات رياست جمهوري آمريکا وضع شده است. همچنين هشت شخصيت حقيقي و حقوقي هم بابت اقدامات در کريمه که اکنون به روسيه الحاق شده،‌ در فهرست سياه هستند. بجز اينها، آمريکا ۱۰ ديپلمات روس را از سفارت اين کشور در واشنگتن اخراج کرد، چون مدعي است که آنها با سرويس‌هاي اطلاعاتي روسيه در ارتباط هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar