فارس/ در پي تشديد تنش‌ها ميان جمهوري آذربايجان و ارمنستان، وزارت دفاع باکو از حمله خمپاره‌اي ارتش ايروان به مواضع کشورش در نخجوان خبر داد.

در پي تشديد تنش‌هاي اخير ميان جمهوري آذربايجان و ارمنستان در مرز دو کشور، وزارت دفاع باکو امروز (يکشنبه) نيروهاي نظامي ارمنستان را به حملات خمپاره‌اي به مواضع جمهوري‌ آذربايجان در نخجوان در امتداد مرز ارمنستان متهم کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاري روسي ريانوستي، وزارت دفاع جمهوري آذربايجان با صدور بيانيه‌اي گفت: «در تاريخ اول آگوست (۱۰ مرداد ماه) در حدود ساعت ۰۳:۴۵ (به وقت محلي)، يگان‌هاي نيروهاي مسلح ارمنستان از مواضع خود در نزديکي روستاي «آرازدين» در منطقه «ودي» به مواضع ارتش (جمهوري) آذربايجان در روستاي حيدرآباد در منطقه صدارک جمهوري خودمختار نخجوان تيراندازي کردند».

آن طور که وزارت دفاع جمهوري آذربايجان گزارش کرده است، اين حملات خمپاره‌اي به مواضع باکو ظاهراً تلفات جاني نداشته است.

وزارت دفاع جمهوري آذربايجان همچنين در خصوص اين حمله ادامه داد: «دشمن با شليک متقابل (جمهوري آذربايجان) سرکوب شد. در حال حاضر، اوضاع در مسير اشاره شده، باثبات است، وضعيت عملياتي توسط يگان‌هاي ارتش ما تحت کنترل درآمده است».

روز گذشته (شنبه) نيز، وزارت دفاع ارمنستان گزارش کرد که نيروهاي مسلح جمهوري آذربايجان به سمت مواضع ايروان در نزديکي روستاي آرازدين ارمنستان در منطقه «آرارات» تيراندازي کردند و ارمنستان نيز متقابلاً به اين حمله پاسخ داده است.

روز چهارشنبه هفته گذشته (۶ مردادماه) که طبق گفته ارتش ارمنستان و جمهوري آذربايجان، تيراندازي شديدي در مرز دو کشور رخ داد ارتش جمهوري آذربايجان و ارمنستان هرکدام با متهم کردن يکديگر اعلام کردند که تعدادي از نظاميانشان در اين تيراندازي‌ها زخمي شده‌اند.

از سرگيري تنش‌ها در مرز ارمنستان و جمهوري آذربايجان در شرايطي بوده است که روز گذشته با طرح روسيه، توافق آتش‌بس ميان جمهوري آذربايجان و ارمنستان از ساعت ۰۹:۰۰ صبح روز چهارشنبه ۶ مرداد ماه به وقت مسکو حاصل شده بود.

اخيراً نيز «نيکول پاشينيان» نخست‌وزير موقت ارمنستان از روسيه درخواست کرده به منظور برقراري آرامش در مرز جمهوري آذربايجان و ارمنستان، ايست‌هاي گشت مرزي خود را در تمامي مرز دو کشور راه‌اندازي کند که مسکو تاکنون پاسخي در اين زمينه نداده است.

جمهوري آذربايجان و ارمنستان چهارم آبان ۱۳۹۹ بعد از ۴۴ روز درگيري، با وساطت روسيه بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستاني به توافق رسيدند.

بر اساس اين توافق، ارمنستان موظف شد اراضي اشغالي جمهوري آذربايجان در «آغ‌دام»، «کليجر» و «لاچين» را تخليه کند و مسير زميني از نخجوان به جمهوري آذربايجان ايجاد کند. در مقابل جمهوري آذربايجان نيز متعهد شد ضمن توقف عمليات‌هاي نظامي، کريدور لاچين را (به عرض پنج کيلومتر) ‌براي اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمين کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar